
4 niezwykłe fakty o Wyspach Kanaryjskich – poznaj sekrety Wrót Atlantyku
Wyspy Kanaryjskie to nie tylko atrakcyjny kierunek na wakacje, ale dość wyjątkowy zakątek świata, z którym wiąże się kilka ciekawostek. Zanim ruszymy na wyprawę do Wrót Atlantyku, odkryjemy przed Wami sekrety Wysp Kanaryjskich! Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Dlaczego Wrota Atlantyku?
Wyspy Kanaryjskie były ostatnim przystankiem przed oceaniczną wyprawą, która zapoczątkowała epokę wielkich odkryć geograficznych. Trzy karawele „Santa María”, „Niña” i „Pinta” pod dowództwem Krzysztofa Kolumba zatrzymały się na kanaryjskiej wyspie La Gomera przed pierwszą próbą pokonania Atlantyku.
Podobno odkrywca planował tylko kilkudniowy postój, lecz ostatecznie został na wyspie aż miesiąc. W mieście San Sebastián na Gomerze można odwiedzić Dom Kolumba – niewielki XVI wieczny budynek, który był rzekomo miejscem pobytu podróżnika w trakcie przygotowań jego wypraw do ostatecznego skoku przez Atlantyk. Dziś znajduje się tutaj wystawa poświęcona podróżom Kolumba do Nowego Świata.
Współczesny port w San Sebastián na wyspie La Gomera. Prawdopodobnie właśnie w tej zatoce statki Kolumba kotwiczyły przed wyprawą na druga stronę Oceanu.
Ta niewielka, druga z najmniejszych wysepek, bardzo przypadła do gustu Kolumbowi – zatrzymywał się tutaj w trakcie każdej ze swoich czterech oceanicznych wypraw. Kolumb wyruszył z Wysp Kanaryjskich po raz pierwszy 5 września 1492 roku.
Ponad pięć wieków od tamtych wydarzeń Wyspy Kanaryjskie – niczym Wrota Atlantyku – wciąż stanowią bazę wypadową i ostatni przystanek dla żeglarzy wyruszających w podróż przez Atlantyk. Co roku właśnie stąd liczne jachty ruszają na ciepłe wody Morza Karaibskiego.
Najlepszy klimat do życia dla człowieka
Już w starożytności Wyspy Kanaryjskie były odwiedzane przez Greków i Rzymian, którzy nazywali je Wyspami Szczęśliwymi lub Wyspami Wiecznej Wiosny. Obecnie Wyspy Kanaryjskie uważne są za jedno z najlepszych miejsc do życia dla człowieka.
Opinię taką zawdzięczają swojemu wyjątkowemu oceaniczno-subtropikalnemu klimatowi. Średnia temperatura wynosi tu bowiem +18 °C zimą i +24 °C latem. Takie umiarkowane temperatury wraz z rzadkimi i niewielkimi opadami oraz stosunkowo ciepłą wodą w Oceanie (od +18 °C zimą do +22 °C latem) nadają wyspom łagodny charakter.
Na archipelagu nie ma ekstremalnych upałów, co spowodowane jest wpływem prądów morskich. Latem maksymalne temperatury w ciągu dnia sięgają od +27 do +29 °C, zwykle nie przekraczają +30 °C.
Kamieniste strome zbocza wyspy La Gomera porasta skromna roślinność. W głębi wyspy, wokół wzgórza Garajonay (1487 m n.p.m.), rozciąga się ogromny las wawrzynowy – fantastyczna zielona dżungla pełna endemicznych gatunków roślin i zwierząt. W głębi wyspy ukryty jest świat sprzed 20 milionów lat…
Wyspy Kanaryjskie odznaczają się bardzo urozmaiconym krajobrazem. W większości są bardzo górzyste, a ich najwyższy szczyt – leżący na Teneryfie czynny wulkan Pico de Teide – sięga aż 3718 m n.p.m. To zróżnicowanie wysokości w połączeniu z oceaniczno-subtropikalnym klimatem sprawia, że na Wyspach Kanaryjskich odnajdziemy bardzo różnorodny krajobraz – od skalistych i pustynnych pustkowi po zielone, urodzajne i bogate w egzotyczną roślinność lasy.
Pozostałości mitycznej Atlantydy?
Wyspy Kanaryjskie są jedną z lokalizacji, gdzie doszukiwano się pozostałości mitycznej Atlantydy. Wraz z leżącą 500 km na północ Maderą i oddalonymi o ponad 1500 km Azorami, Wyspy Kanaryjskie przez długi czas były uważane za jedno z najbardziej prawdopodobnych miejsc, gdzie miała znajdować się zaginiona cywilizacja.
Pierwsze wzmianki o Atlantydzie pojawiają się w dialogu Platona „Timajos”, w którym wspominana jest historia podróży pewnego Ateńczyka do Egiptu. Solon – ateński prawnik i mąż stanu – miał dowiedzieć się o Atlantydzie od egipskich kapłanów.
Wyspa ta miała znajdować się za Słupami Heraklesa – tak nazywano w starożytności Cieśninę Gibraltarską. Można podejrzewać, że chodzi właśnie o Maderę, Azory lub Wyspy Kanaryjskie.
Z dalszego opisu wynika jednak, że wyspa ta była ogromnych rozmiarów, a wszystkie wymienione wyspy obecnie istniejące na Oceanie Atlantyckim, to pozostałości po jednej rozległej wyspie liczącej kilka tysięcy kilometrów szerokości. Miała to być więc wyspa rozmiarów przynajmniej takich, jak współczesna Islandia lub nawet Grenlandia.
Jej zniszczenie – na skutek trzęsień ziemi i potopów – miało nastąpić ok. 11 tysięcy lat przed naszą erą.
Współczesny widok na San Sebastián na wyspie La Gomera.
Jakie tajemnice ukrywają Wyspy Kanaryjskie?
Jednak obecnie na atlantyckich wyspach próżno szukać pozostałości starożytnej cywilizacji. Madera i Azory były zupełnie bezludne aż do XIV wieku, gdy skolonizowali je Europejczycy.
Na samych Wyspach Kanaryjskich, przed ich kolonizacją przez Hiszpanów, żyli Guanczowie – ludność o nieznanym pochodzeniu, żyjąca głownie w jaskiniach, z techniką na poziomie neolitu…
Pewne starożytne źródła historyczne mówią jednak, że na Wyspach Kanaryjskich znajdowały się ruiny wielkich budowli. Miał je rzekomo widzieć kartagiński żeglarz Hannon, który w V w. p. n. e dotarł na Gran Canarię.
Żeglarskie eldorado
Wyspy Kanaryjskie to prawdopodobnie najlepszy akwen do uprawiania żeglarstwa morskiego w promieniu 5 000 km od Polski… Nie ujmując urokom Morza Śródziemnego ani klimatowi Bałtyku – Wyspy Kanaryjskie oferują zdecydowanie najlepsze warunki pogodowe oraz świetną infrastrukturę w portach.
W strefie przybrzeżnej każdej z wysp warunki zwykle przypominają te z Morza Śródziemnego, z tą różnicą, że niemal nigdy nie spotkamy się z zupełnym brakiem wiatru. Dzięki położeniu Wysp Kanaryjskich w strefie pasatów, przez większą część roku przeważają tam wiatry z północnego-wchodu o sile 3 – 6 stopni Beauforta.
Możemy więc spokojnie spędzić dwa tygodnie rejsu pływając wokół jednej wyspy w bardzo dobrych warunkach, nie narażać się na zbyt duży wysiłek lub inne morskie niedogodności.
Kilka mil od brzegu od wyspy La Gomera. W tle widoczny z odległości kilkudziesięciu mil potężny wulkan Teide na Teneryfie.
Jeśli natomiast zdecydujemy się na odwiedzenie kilku wysp, za każdym razem będziemy musieli pokonać przynajmniej jedną strefę akceleracji wiatru (Acceleration Zone).
Strefy te występują kilka mil od brzegu każdej z wysp. Możemy się w nich spodziewać przyspieszenia wiatru nawet o 40% i całkiem solidnej, długiej oceanicznej fali. Na Wyspach Kanaryjskich znajdziemy więc warunki do spokojnej rekreacyjnej żeglugi, ale możemy też doświadczyć, czym jest żegluga po oceanie.
A jak z portami?
Można śmiało powiedzieć, że liczba portów na Wyspach Kanaryjskich jest ogromna. Standard tych portów jest przy tym bardzo wysoki, a ceny niezbyt wygórowane, co nas bardzo zaskoczyło w trakcie naszej pierwszej wyprawy na Wyspy Kanaryjskie.
Ponadto wszystkie porty są portami pływowymi, przystosowanymi do bezpiecznego cumowania jachtów przy skoku pływowym ok. 2 metrów.
Marina Pasito Blanco w Maspalomas na wyspie Gran Canaria. W pięknych kanaryjskich marinach niemal zawsze znajdziemy miejsce i wszelkie potrzebne udogodnienia oraz wyjątkowy klimat.
***
Wszystkie fotografie pochodzą z naszego rejsu po Wyspach Kanaryjskich. Zobacz wszystkie zdjęcia lub przeczytaj relację!
Przed nami kolejna wyprawa na Wyspy Kanaryjskie – ruszamy w styczniu. Dołącz do naszej załogi i wypłyń z nami w rejs po Wyspach Kanaryjskich: https://puntovita.pl/rejsy-zeglarskie/rejs-jachtem-wyspy-kanaryjskie/
Rejsy po Wyspach Kanaryjskich
W trakcie ferii zimowych w zapraszamy młodzież i osoby dorosłe na kolejną niezwykłą wyprawę. Wyspy Kanaryjskie to jeden z najciekawszych rejonów, w jakich można rozpocząć przygodę z żeglarstwem morskim – nowoczesne jachty, duże porty i doskonała pogoda – oto Wrota Atlantyku!
Wyspy Kanaryjskie – Wrota Atlantyku – to najlepsze miejsce by rozpocząć przygodę z żeglarstwem morskim i zdobyć bezcenny staż morski na nowoczesnym jachcie. Zapraszamy do spędzenia ferii zimowych w zupełnie innym klimacie!
***
