Ruciane Nida – atrakcje dla dzieci i dorosłych.
Ruciane-Nida leży w południowej części Pojezierza Mazurskiego. Choć miasto obfituje w zabytki i atrakcje, jest tu dużo spokojniej niż w północnej części Mazur. Jeżeli więc poszukujecie miejsca, w którym moglibyście spędzić urlop nad wodą, w otoczeniu sielskiej natury, Ruciane Nida będzie dla was idealnym wyborem. W tym artykule odkrywamy przed wami najlepsze atrakcje w Rucianym-Nida!
Spis treści
Dojazd do Rucianego-Nida
Do Rucianego-Nida można dostać się na trzy główne sposoby: koleją, samochodem lub drogą wodną.
Do tej pięknej miejscowości w sercu Mazur można bez problemu dojechać pociągiem. W Rucianym-Nida są aż dwie stacje kolejowe, co z pewnością ułatwia podróż wczasowiczom podróżującym z bagażami.
Dla zmotoryzowanych urlopowiczów również jest dobra wiadomość. Do Rucianego-Nida bez problemu można dotrzeć drogą krajową 58 lub drogą wojewódzką 610.
Żeglarze, którzy chcieliby dopłynąć do Rucianego-Nida po wodzie, również bez problemu dotrą na miejsce, jednak ich po drodze czeka kilka dodatkowych atrakcji. Płynąc z jeziora Bełdany należy w pierwszej kolejności przeprawić się przez Śluzę Guzianka. Następnie, kierując się na południe, trzeba pokonać jezioro Guzianka Wielka i przepłynąć Kanałem Nidzkim pod mostem kolejowym. Wkrótce potem na prawym brzegu pojawiają się pierwsze zabudowania w Rucianym-Nida.
Leśniczówka Pranie
Położona w Puszczy Piskiej tuż nad jeziorem Nidzkim leśniczówka przeszła do historii dzięki Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu. Poeta bowiem podczas jednego ze swoich wyjazdów z Warszawy trafił w to magiczne miejsce i od tego czasu kilkukrotnie do niego powracał. Planował także wraz z żoną osiedlić się w okolicy na stałe. Niestety, marzenia o sielskiej przyszłości pokrzyżowała im niespodziewana śmierć Gałczyńskiego.
Leśniczówka stoi jednak do dziś, otwarta dla turystów jako muzeum, a latem również miejsce odbywania się koncertów muzyki poważnej. Wśród ścian Leśniczówki powstało wiele znanych utworów poety, m. in.: Spotkanie z matką, Księżyc, a także Rozmowa liryczna, którą z pewnością wszyscy znacie! W muzeum znajdują się przeróżne pamiątki z życia Gałczyńskiego: listy, rękopisy oraz zdjęcia. Leśniczówka Pranie jest jedną z najważniejszych atrakcji w Rucianym-Nida, której nie sposób nie odwiedzić będąc na miejscu!
Rejs statkiem pasażerskim
Dla nieżeglujących turystów, godzinny rejs statkiem wycieczkowym po jeziorze Nidzkim z pewnością będzie świetną atrakcją! Podczas takiej przejażdżki można podziwiać piękno jeziora w jego pełnej krasie. Szczególnie zachwycają bujnie porastające brzegi jeziora drzewa i krzewy oraz malownicze, zielone wyspy tworzące labirynt, który kusi turystów aurą tajemniczości. Sporą atrakcją będzie pewnie także możliwość zobaczenia z bliska śluzy prowadzącej na północną część szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Można także na własnej skórze doświadczyć procesu śluzowania: dla turystów żądnych dłuższej przygody organizowany jest specjalny, trzygodzinny rejs, podczas którego statek przepływa przez śluzę na jezioro Bełdany i dociera aż na Śniardwy w okolicę Wyspy Pajęczej i Czarciego Ostrowa. Szczególnie warto wybrać się na taki wieczorny rejs, kiedy pogoda sprzyja, ponieważ zachód słońca nad Śniardwami jest jednym z piękniejszych widoków, których można doświadczyć na całych Mazurach!
Zapraszamy także na żeglarski rejs organizowany przez naszą Szkołę PuntoVita.
Atrakcje w Rucianym-Nida dla aktywnych
Ruciane-Nida leży w samym sercu Puszczy Piskiej. Tereny te przyciągają wielu miłośników aktywnego wypoczynku. Przez Puszczę prowadzi imponująca ilość szlaków rowerowych i pieszych. Na rzece Pisie organizowane są także liczne spływy kajakowe. W samym Rucianym-Nida działa kilka wypożyczalni rowerów, kajaków oraz – nad samym jeziorem – rowerków wodnych i łodzi motorowych. Istny raj dla amatorów sportu!
Śladami Galindów
Atrakcje w Rucianym-Nida nie kończą się jednak wyłącznie na muzeach i szlakach turystycznych. Miłośników historii i legend rodem z zamierzchłych czasów z pewnością zainteresuje… Gród Galindów. Zaledwie kilkanaście minut jazdy samochodem od centrum miasta znajduje się niewielka osada o nietypowym wyglądzie. Mieszczą się w niej zrekonstruowane zabudowania wzorowane na dawnym grodzie plemienia Galindów. Galindowie byli ludnością zamieszkującą tereny Mazur aż do XIII wieku. Obecnie dla turystów otwarty jest skansen, w którym można obejrzeć dawne narzędzia i sprzęty użytku codziennego służące niegdyś Galindom. W wiosce organizowane są ponadto imprezy okolicznościowe, widowiska plenerowe, pokazy dawnych obrządków oraz rejsy statkiem stylizowanym na oryginalną, plemienną łódź.
Rejs żeglarski po jeziorze Nidzkim
Oczywiście my i tak najbardziej ze wszystkich atrakcji w Rucianym-Nida polecamy… rejs żeglarski w głąb jeziora Nidzkiego! Prowadzi tu jeden z najciekawszych szlaków żeglarskich na Mazurach. Żegluga w głąb jeziora Nidzkiego to zdecydowanie najlepsze wyjście, jeżeli chcecie spędzić czas na łonie natury i przeżyć prawdziwą przygodę.
Co prawda na naszych rejsach nie mamy przewidzianych takich atrakcji jak na przykład „zawody w rzucaniu toporem” odbywające się w Wiosce Galindów, ale kilkudniowa żegluga po wąskim, dzikim jeziorze, którego brzegi są gęsto porośnięte drzewami i wolne od zabudowań, ma dla nas, żeglarzy, o wiele większy urok. W minionym sezonie żeglarskim nasza coroczna Ekspedycja wyruszyła właśnie na jezioro Nidzkie.
Dopłynęliśmy na żaglach aż do miejscowości Jaśkowo na samym końcu akwenu… a nawet jeszcze dalej. Więcej o jeziorze Nidzkim i naszym rejsie przeczytacie w relacji z Ekspedycji Nidzkie.
Ilustracje:
- Leśniczówka Pranie, pixbay.com
- Szlaki rowerowe, pixbay.com
Bardzo ciekawy wpis! Potwierdzam, że żeglarstwo to świetna dyscyplina. Moje dzieci często jeżdzą na obozy żeglarskie, gdzie uczą się samodzielności. Zastanawiam się nad kursem sternika motorowodnego, ponieważ dostaliśmy jacht w spadku.