Co wziąć na kolonie żeglarskie?

Co wziąć na kolonie żeglarskie?

Jeżeli zastanawiacie się, co powinniście wziąć na kolonię żeglarską, bardzo dobrze, że trafiliście na ten artykuł! Znajdziecie w nim listę rzeczy potrzebnych na kolonię oraz odpowiedzi na wątpliwości, które mogą się pojawić w trakcie pakowania.

Zanim przystąpimy do pakowania zapraszamy na kolonie żeglarskie dla dzieci i obozy żeglarskie dla każdej grupy wiekowej, które organizowane są przez naszą Szkołę Żeglarstwa PuntoVita.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Ubranie na kolonię żeglarską

Na każdą wyprawę wakacyjną należy być dobrze przygotowanym. Szczególnie wybierając się na wypoczynek pod żaglami trzeba porządnie przemyśleć, co włożymy do plecaka. Z uwagi, że jest to sport uprawiany na wolnym powietrzu, żeglarze uzależnieni są od kaprysów pogody. Potrzebne rzeczy na kolonię żeglarską zawierają więc w sobie całą gamę outfitów: od krótkich spodenek i letnich bluzek bez rękawków aż po ciepłe czapki i grube, zimowe skarpety.

ubranie na każdą pogodę

Jadąc na kolonię żeglarską pamiętajcie, aby zabrać ubranie na każdą pogodę!

Skarpety i bielizna

Myślicie, że wśród rzeczy na kolonię żeglarską nie ma miejsca na ciepłe skarpety? Nic bardziej mylnego! Para porządnych skarpet to podstawowa pozycja w niezbędniku każdego żeglarza jadącego na rejs. Noce na jeziorach nawet w środku lata bywają chłodne, a nic tak nie sprzyja spokojnemu spaniu jak ciepłe stopy. Koniecznie więc oprócz niskich skarpetek do sportowych butów zabierzcie na kolonię żeglarską także kilka par wysokich i grubych skarpet.

Jadąc na dwutygodniowy rejs żeglarski, spokojnie możecie zapakować zapas czystej bielizny na każdy dzień. Oczywiście na trasie naszych obozów żeglarskich znajdują się porty z pralkami, jednak umówmy się – zrobienie prania podczas obozu jest operacją wymagającą dużo większego wysiłku niż zwyczajne zabranie odpowiedniej ilości ubrań z domu.

Jakie buty na żagle?

Na żagle wystarczą wam dwie pary zwykłych butów sportowych. Ważne jest, aby podeszwy nie zostawiały śladów ani smug na pokładzie – jeżeli wasze adidasy nie robią brudnych smug na sali gimnastycznej, na żagle będą jak znalazł!

Żeglarskie buty powinny być także wygodne – w końcu musicie swobodnie móc się w nich poruszać po całym pokładzie.

Jeżeli podczas upałów nie lubicie nosić pełnego obuwia, zaopatrzcie się przed wyjazdem w sandały turystyczne, które idealnie sprawdzają się na żaglach przy pięknej pogodzie.

Przeczytajcie także nasz osobny artykuł poświęcony żeglarskim butom: Jakie buty na jacht najlepiej wybrać?

Czy warto brać kalosze na kolonię żeglarską?

Każdy, kto choć raz miał przemoczone buty, wie, jak nieprzyjemnie jest nosić mokre skarpety na stopach. Duża ilość wilgoci w bucie przez dłuższy czas potrafi zepsuć nawet najlepszy dzień. Podczas słotnych i mglistych dni kalosze są niezastąpione. W połączeniu z dwiema parami skarpet potrafią zapewnić żeglarzowi komfort na cały dzień żeglugi! Oczywiście bywają takie rejsy, że kalosze leżą zapomniane w bakiście przez całe dwa tygodnie rejsu i służą jedynie do tego, by właściciel mógł nimi triumfalnie potrząsnąć, spojrzeć na parę obuwia z wyższością i rzec „ani razu ich nie założyłem!”, po czym wpakować je ze zrezygnowaniem do plecaka.

Brać czy nie brać – wybór należy do was. Ja jednak polecam brać – najwyżej się nie przydadzą. Gorzej, jeżeli smutna refleksja: „może trzeba było je jednak zapakować…” nawiedziłaby was dopiero, kiedy po przypłynięciu do portu zamiast dostojnie kroczyć, chlupotalibyście po kei.

kalosze

Jadąc na kolonię warto zapakować kalosze – bywają bardzo przydatne! Nie trzeba jednak inwestować w drogie, markowe kalosze. Najzwyklejsze gumowce w zupełności wystarczą. 🙂

Jakie ubranie żeglarskie wziąć na kolonię?

Pogoda na żaglach zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego warto przygotować się na każdą ewentualność. W waszym spisie rzeczy na kolonię żeglarską muszą więc znaleźć się zarówno t-shirty jak i bluzki z długim rękawem. To samo ze spodniami: szorty z pewnością będą idealne podczas słonecznych dni, jednak długie spodnie przydadzą się na chłodne wieczory. Niezbędna jest ciepła bluza oraz dwie czapki: zimowa i z daszkiem.

Kurtka przeciwdeszczowa czy sztormiak

Na mazurski rejs nie potrzebujesz kupować profesjonalnego żeglarskiego sztormiaka. Na kolonię zabrać możesz najzwyklejszą kurtkę przeciwdeszczową i ona też zda egzamin. Jeżeli możesz zabrać ze sobą także spodnie przeciwdeszczowe, nie kręć nosem, jeżeli nawet są nieładne – mogą się bardzo przydać podczas niespodziewanej ulewy i wtedy ich uroda będzie miała dużo mniejsze znaczenie niż mogłoby ci się początkowo wydawać.

jachting

Lista niezbędnych rzeczy na kolonię żeglarską jest długa, ale najważniejsze, to zabrać ze sobą dużo dobrego humoru – będą przecież superwakacje!

Kolonie, co zabrać – lista niezbędnych rzeczy

Poniżej zamieszczona jest przykładowy spis rzeczy na kolonię żeglarską lub na obóz żeglarski, z którego możecie skorzystać podczas przygotowań do rejsu.

 • Skarpety – zarówno grubsze jak i cienkie do sportowych butów
 • Bielizna – najlepiej tyle, by starczyło na każdy dzień bez konieczności prania
 • Bluzki z długim rękawem, krótkim i bez rękawków
 • Jedna lub dwie pary spodni / legginsów
 • Jedna lub dwie pary butów na miękkiej, niezostawiającej smug podeszwie
 • Sandały turystyczne – dla lubiących czuć wiatr w stopach ?
 • Klapki lub japonki pod prysznic
 • Minimum jedna ciepła bluza
 • Kurtka i spodnie przeciwdeszczowe
 • Kalosze – nie obowiązkowo, ale mogą się przydać
 • Czapka z daszkiem lub inne nakrycie głowy na ciepłe dni
 • Czapka zimowa i chustka / szalik / komin na szyję
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Ręcznik
 • Strój kąpielowy
 • Przybory kosmetyczne
 • Krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem
 • Nie musicie pakować własnego śpiewnika – na początku kolonii dostaniecie od nas w prezencie śpiewnik żeglarski z najpopularniejszymi szantami. 🙂
 • Wszystko zapakujcie w miękką torbę lub plecak – sztywne walizki absolutnie odpadają – nie ma na nie miejsca na jachcie.

Pamiętajcie, aby zapakować ubrania na każdą pogodę – zarówno na upał jak i na chłodne deszczowe dni. Zapakujcie wygodne buty i krem przeciwsłoneczny – na wodzie dużo łatwiej o poparzenia słoneczne, dlatego wysoki filtr jest obowiązkowy!

Pobierz podręczną listę zakupów na rejs żeglarski na Mazurach w pliku PDF: Co zabrać na obóz – LISTA ZAKUPÓW (nowa zakładka).

Potrzebne rzeczy na kolonie przygotujcie z odpowiednim wyprzedzeniem. Przed przystąpieniem do pakowania możecie skorzystać z tej listy, dzięki której na pewno niczego nie zapomnicie.

Na koniec pamiętajcie też, aby zabrać ze sobą wiele dobrego humoru – to będą przecież niezapomniane wakacje!

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.