rejs - atrakcje wyspy kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie – atrakcje nie tylko podczas rejsu

Wyspy Kanaryjskie – niczym wrota Atlantyku – to jeden z najciekawszych akwenów do rozpoczęcia przygody z żeglarstwem morskim: nowoczesne jachty, duże porty i doskonała pogoda to atuty, które co roku przyciągają na ten archipelag licznych żeglarzy. Oprócz świetnych warunków na morzu, Wyspy Kanaryjskie kuszą licznymi atrakcjami na lądzie: od unikatowych zabytków architektury, przez podwodne szlaki, po górskie (i wulkaniczne!) wędrówki.

Różnorodność krajobrazu – wycieczka na Wulkan Teide na Teneryfie

Teneryfa jest największą wyspą archipelagu, słynącą z najwyższej góry w Hiszpanii – gigantycznego wulkanicznego stożka El Teide o wysokości 3718 m. Pasmo górskie, biegnące przez wyspę, powoduje zasadnicze różnice klimatu pomiędzy północą i południem, występuje tam kilka typów krajobrazu i kilka stref klimatycznych na nich występujących, przez co wyspa często nazywana jest kontynentem w miniaturze.

Wulkan Teide jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, podobnie jak zabytkowe miasto La Laguna, leżące w północnej części Teneryfy, ale o tym za chwilę – na razie przedstawiamy Wam majestatyczny El Teide. W istocie tylko część tej potężnej góry znajduje się ponad powierzchnią oceanu – wulkan liczy ponad 7500 metrów od dna morza.

Wulkan Teide

Wycieczkę na wulkan łatwo jest przygotować. Ze stolicy organizowane są tam regularne przejazdy autobusem, jest też mnóstwo wypożyczalni samochodów, których ceny są raczej rozsądne. Najbliższą wypożyczalnię znajdziemy pod samym portem jachtowym. Przez ok. 60 km, które dzieli Santa Cruz i Park Narodowy Teide, krajobraz zmienia się wielokrotnie. Półtoragodzinna podróż samochodem prowadzi przez cztery różne strefy klimatyczne.

Więcej o tej niezwykłej wyprawie pisaliśmy w artykule: Niespodzianki na Wyspach Kanaryjskich – relacja z rejsu żeglarskiego.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2025 → FIRST MINUTE 2025! 5% zniżki przy rezerwacji do 31.01.2025 na wszystkie imprezy krajowe! Kod rabatowy: "08". Żeglujemy z Wami już 15 lat!! Dziękujemy za zaufanie.

Unikatowa architektura – miasto San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie

Leży na północy Teneryfy. Ze względu na ogromną ilość zabytków miasto wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wygląd starego miasta La Laguna nie zmienił się od początku XVI wieku. Można znaleźć tutaj rezydencje dawnych arystokratów ze zdobionymi fasadami i wewnętrznymi patios, wśród nich zbudowaną w 1593 roku Casa Lercaro, gdzie obecnie mieści się muzeum historii Teneryfy. W mieście zachowała się też znaczna część architektury sakralnej – dwa kompleksy klasztorne (w tym jeden wciąż czynny) oraz najstarszy kościół na wyspie: Iglesia de la Concepción.

miasto San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie

Ta niezwykła miejscowość – wspaniała perełka dla miłośników architektury – leży zaledwie 11 km od stolicy Teneryfy, Santa Cruz, i można dojechać tam komunikacją publiczną.

Tajemnice podwodnego świata – nurkowanie u wybrzeży Gran Canarii

Atrakcyjne miejsca do nurkowania znajdują się przy każdej z wysp, lecz jeśli mielibyśmy polecić jedną, wówczas zdecydowanie byłaby to Gran Canaria – wsypa, z której rozpoczyna się wiele rejsów żeglarskich, słynie również pośród odkrywców podwodnego świata. Kilka z najciekawszych miejsc do nurkowania znajduje się na południu wyspy w pobliżu mariny Pasito Blanco oraz miasteczka Puero de Mogan – tych miejsc nie może zabraknąć na trasie rejsu po Wyspach Kanaryjskich.

Rafa Pasito Blanco znajduje się w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Gran Canarii, około 2 km od brzegu. Ma owalny kształt i różnorodne skalne płaskowyże, półki i nawisy pokryte pięknymi, miękkimi koralowcami. Jest to ulubione miejsce nurkowe dla początkujących i bardziej doświadczonych nurków, ponieważ szczyci się dużą koncentracją życia morskiego na płytszych i średnich głębokościach. Średnia głębokość wynosi 10 metrów, maksymalna 22 metry. Rafa znana jest również pod lokalną nazwą Chucho, co oznacza płaszczkę, ze względu na częste obserwacje płaszczek w otaczających wodach.

Przy Puero de Mogan mamy do dyspozycji kilka lokalizacji – przede wszystkim skaliste rafy pełne podwodnego życia, a także wrak Cermona II – niegdyś rybacka łódź, dziś schronienie licznych gatunków ryb. Idealny dla każdego nurka, jego główną atrakcją jest łatwość z jaką nurkowie mogą badać mostek, ładownie i maszynownię. Wrak leży na głębokości 20 metrów na mieszanym dnie piasku i małych skał. Pokrywające go glony zapewniają schronienie nieskończonej liczbie gatunków skorupiaków, ryb i mięczaków typowych dla wyspy. Przy odrobinie szczęścia można natknąć się na ryby pelagiczne, takie jak bursztyny lub tuńczyk.

nurkowanie u wybrzeży Gran Canarii

Aby zanurzyć się w podwodnym świecie otaczającym Wyspy Kanaryjskie, nie potrzebujemy specjalistycznych kursów nurkowych – bardzo wiele nurkowisk dostępnych jest już z pierwszego, podstawowego stopnia. Nie brakuje też miejsc, gdzie w zupełności wystarczy nam nurkowe ABC – czyli maska, fajka i płetwy – za pomocą podstawowego wyposażenia możemy w łatwy i wygodny sposób podziwiać różnorodności i piękno podwodnego życia. Snorkeling jest doskonałą opcją dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na pełne szkolenie nurkowe.

Ostatecznie na Wyspach Kanaryjskich mamy jeszcze jeden sposób na odbycie podwodnej przygody – wyprawa żółtą łodzią podwodną! Wycieczkowe okręty podwodne są jedną z głównych atrakcji turystycznych w miasteczku Puerto de Mogan. Mimo, że bilety na rejs nie są tanie (ok. 30 euro za osobę), wiele osób zachwala tę rozrywkę. W trakcie 45 minut podwodnego rejsu okręt schodzi na głębokość poniżej 20 m. Przez duże okna można podziwiać ławice ryb, podwodne rośliny oraz wrak zatopionego statku rybackiego.

wrak zatopionego statku rybackiego

Perełka Wysp Kanaryjskich – Puero de Mogan na Gran Canarii

Wspomniane wcześniej miasteczko Puerto de Mogan jest nie tylko jedną z nurkowych baz wypadowych i portem turystycznej łodzi podwodnej. Piękna marina i ogromna plaża to jeszcze nie wszystko. Miasteczko nazywane niekiedy „Kanaryjską Wenecją” poprzecinane jest siecią kanałów, mostów i wodnych tuneli. To, co jednak jest dla niego najbardziej charakterystyczne, to wyjątkowo barwne kwiaty porastające niezliczone balkony i tarasy białych domków starówki. W tej iście bajkowej scenerii znajdziemy dziesiątki restauracji i kawiarni, które kuszą turystów na każdym kroku.

Puero de Mogan na Gran Canarii

Sama marina w de Mogan, choć posiada miejsca do cumowania dla 230 jednostek, jest często pełna jachtów, które przybywają tu z całego świata. Jest to jeden z bardzo niewielu portów na Wyspach Kanaryjskich, gdzie możemy nie znaleźć miejsca do cumowania – o czym zwykle informuje bosman portu przez radio.

Tajemniczy świat sprzed milionów lat – las wawrzynowy na La Palmie

La Palma jest wyspą pochodzenia wulkanicznego o niezwykłych krajobrazach. W głębi niej znajduje się Los Tilos –rezerwat biosfery UNESCO – jeden z nielicznych na świecie lasów wawrzynowych, czyli pierwotnych gęstwin jakie w minionych erach pokrywały całą planetę. Pełna ekstremalnie bujnej zieleni, nieprzeniknionej ciszy i zapachu świeżych liści spokojna dżungla poprzecinana jest strumieniami i wodospadami. Sceneria niczym z Jurassic Parku – brak tylko dinozaurów, które zapewne czułyby się tutaj doskonale!

la palma las wyspy kanaryjskie

La Palma oddalona od największych ośrodków masowej turystyki jest nieco inna niż Teneryfa czy Gan Canaria – przybywają tu miłośnicy górskich wycieczek i trekkingu, dla których wyspa jest istnym rajem, w którym możemy podziwiać między innymi szlak Ruta de Los Volcanes, czyli Szlak Wulkanów.

Wycieczki rowerowe – wszędzie na Wyspach Kanaryjskich

La Palma jest także wyjątkowo atrakcyjna dla rowerzystów – trzeba jednak pamiętać, że ten, kto lubi jeździć po płaskim, będzie miał znacząco ograniczone pole manewru. La Palma – jak zresztą większa część wysp – jest bardzo górzysta. Po wszystkich wyspach niezliczone asfaltowe serpentyny wiją się w górę skalnych ścian, aby po drugiej stronie opaść znów w dół, aż do podnóża następnej góry.

rowery kanary 2020

Jednak dzięki rosnącej dostępności rowerów ze wspomaganiem elektrycznym, niemal każdy może znaleźć trasę na miarę swoich możliwości. Wypożyczalnie rowerów wszelkiej maści – turystycznych, miejskich, górskich, elektrycznych, szosowych, enduro… – znajdziemy na każdej wyspie. Zwykle spod samego portu da się wyruszyć na wyprawę niekończącymi się kilometrami ścieżek i dróg rowerowych, którymi możemy dotrzeć w piękne zakątki.

Kiedy to wszystko zobaczyć? Trasa rejsu po Wyspach Kanaryjskich

Żegluga jachtem pomiędzy poszczególnymi wyspami trwa zwykle od 10 do 14 godzin – w zależności od kierunku i siły wiatru. W trakcie dwutygodniowego rejsu można w ten sposób odwiedzić trzy lub cztery wyspy. Można oczywiście więcej, ale jeśli chce się w tym czasie coś na tych wyspach zobaczyć i przeżyć, warto ograniczyć rejs do kilku wybranych wysp oraz pokonać fragmenty trasy w nocy.

Więcej na temat trasy rejsu po Wyspach Kanaryjskich pisaliśmy w artykule: Trasa rejsu po Wyspach Kanaryjskich.

Naszym zdaniem największą atrakcją Wysp Kanaryjskich jest właśnie żeglarstwo, które pozwala całej wyprawie nabrać prawdziwego smaku przygody.

Żegluga jachtem, który jest miejscem zakwaterowania i środkiem podróży jednocześnie, przynosi wiele satysfakcji, a także może być źródłem licznych przygód, o czym pisaliśmy w artykule: Niespodzianki na Wyspach Kanaryjskich – relacja z rejsu żeglarskiego.

Przeżyj najlepsze wakacje 2025! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → FIRST MINUTE 2025! 5% zniżki przy rezerwacji do 31.01.2025 na wszystkie imprezy krajowe! Kod rabatowy: "08". Żeglujemy z Wami już 15 lat!! Dziękujemy za zaufanie.

Rejsy żeglarskie dla młodzieży po Wyspach Kanaryjskich

W trakcie rejsu po Wyspach Kanaryjskich, żeglując z Gran Canarii na zachód, można odwiedzić cztery z siedmiu wysp archipelagu: Gran Canarię, Teneryfę, La Palmę i Gomerę. Zaproponowana trasa rejsu jest orientacyjna i może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne, preferencje załogi lub nieprzewidziane zdarzenia, dlatego w razie niespodzianek na rejsie po Wyspach Kanaryjskich, zawsze należy mieć plan awaryjny.

Trasa rejsu na Wyspach Kanaryjskich może dość łatwo być zmieniana – jest tam dużo portów i mamy możliwość modyfikowania tras. Niewątpliwie Wyspy Kanaryjskie stanową akwen bardzo atrakcyjny żeglarsko i świetnie przygotowany do obsługi żeglarzy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule Trasa rejsu po Wyspach Kanaryjskich.

My wrócimy na Kanary w czasie polskiej zimy – pogoda na Wyspach Kanaryjskich w styczniu przypomina wczesne lato w Polsce – temperatury podobnie jak u nas w czerwcu. Wyspy Kanaryjskie to jeden z najciekawszych rejonów, w jakich można rozpocząć przygodę z żeglarstwem morskim – nowoczesne jachty, duże porty i doskonała pogoda. Oto Wrota Atlantyku!

Wyspy Kanaryjskie – Wrota Atlantyku – to najlepsze miejsce by rozpocząć przygodę z żeglarstwem morskim i zdobyć bezcenny staż morski na nowoczesnym jachcie. Zapraszamy do spędzenia ferii zimowych w zupełnie innym klimacie!

Ilustracje:

  • Wulkan Teide wiosną: „Picture of Teide with clouds, highest mountain of Spain on Tenerife”, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=962698
  • Pozostałe zdjęcia wykonane podczas rejsów Szkoły Żeglarstwa PuntoVita po Wyspach Kanaryjskich
Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.