Montbars Exterminator

Postrach Karaibów – Montbars Exterminator

Daniel Montbaras, znany jako Tępiciel Montbaras (Montbars the Exterminator), był jednym z najokrutniejszych piratów Morza Karaibskiego i zaciętym wrogiem Imperium Hiszpańskiego. Jego sława ustępowała jedynie szalonemu Francoisowi l’Olonnaisowi.

Dżentelmen kapitanem bukanierów

Montbars urodził się w bogatej rodzinie około roku 1645. Był dobrze wychowany i starannie wykształcony. Według popularnej legendy okrucieństwo Montbarsa miało swoje źródło w jego fascynacji lekturami o hiszpańskich Konkwistadorach w Nowym Świecie, w szczególności opowieściach opisujących okrucieństwa wobec Indian. Montbarsa opuścił swoją ojczystą Francję w 1667 r., włączając się do francuskiej armii podczas wojny z Hiszpanią.

Towarzyszył swemu wujowi podczas wyprawy do Indii Zachodnich. Gdy statek, na którym obaj służyli, zatonął w pobliżu Santo Domingo, a wuj został zabity w bitwie z dwoma hiszpańskimi okrętami wojennymi, Montbars udał się do piratów na Tortudze. Szybko stał się kapitanem bukanierów. Montbars wyróżnił się podczas ataku na hiszpański galeon, opisanego przez jednego z naocznych świadków:

„Montbars poprowadził abordaż na pokład wroga, odnosząc wiele obrażeń. Gdy walka dobiegła końca, jego jedyna przyjemność polegała na kontemplacji, nie skarbów na statku, ale liczby martwych i umierających Hiszpanów. Głęboka i wieczna nienawiść do nich, jaką poprzysiągł, utrzymywała go przy życiu”.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Montbars Tępiciel

postrach Karaibów Montbars ExterminatorMontbars atakował hiszpańskie osiedla na wybrzeżu Meksyku, Kuby i Puerto Rico. Napadał także na osady w Antylach i w Hondurasie. Stał się znany w całym hiszpańskim świecie jako „Montbars Tępiciel”, który dokonywał wielu okrutnych zbrodni. Zdobył lub zniszczył wiele hiszpańskich fortów i osad.

Zaginiony skarb

Okoliczności jego śmierci nie są znane. Mógł on zginąć na morzu podczas jednego z jego rejsów w 1707 r. Prowadząc ciągłe walki z Hiszpanami zgromadził wielki majątek. Montbars’a i członkowie jego załogi podobno zakopali fortunę na jednej z karaibskich wysp.

Montbars zaginął, a w wraz z nim zgromadzone bogactwa. Poszukiwacze skarbów do dziś próbują go odnaleźć, tak samo jak niestrudzenie poszukiwane są zatopione skarby Edwarda Low’a.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.