Montbars Exterminator

Postrach Karaibów – Montbars Exterminator

Daniel Montbaras, znany jako Tępiciel Montbaras (Montbars the Exterminator), był jednym z najokrutniejszych piratów Morza Karaibskiego i zaciętym wrogiem Imperium Hiszpańskiego. Jego sława ustępowała jedynie szalonemu Francoisowi l’Olonnaisowi.

 

Dżentelmen kapitanem bukanierów

Montbars urodził się w bogatej rodzinie około roku 1645. Był dobrze wychowany i starannie wykształcony. Według popularnej legendy okrucieństwo Montbarsa miało swoje źródło w jego fascynacji lekturami o hiszpańskich Konkwistadorach w Nowym Świecie, w szczególności opowieściach opisujących okrucieństwa wobec Indian. Montbarsa opuścił swoją ojczystą Francję w 1667 r., włączając się do francuskiej armii podczas wojny z Hiszpanią.

Towarzyszył swemu wujowi podczas wyprawy do Indii Zachodnich. Gdy statek, na którym obaj służyli, zatonął w pobliżu Santo Domingo, a wuj został zabity w bitwie z dwoma hiszpańskimi okrętami wojennymi, Montbars udał się do piratów na Tortudze. Szybko stał się kapitanem bukanierów. Montbars wyróżnił się podczas ataku na hiszpański galeon, opisanego przez jednego z naocznych świadków:

„Montbars poprowadził abordaż na pokład wroga, odnosząc wiele obrażeń. Gdy walka dobiegła końca, jego jedyna przyjemność polegała na kontemplacji, nie skarbów na statku, ale liczby martwych i umierających Hiszpanów. Głęboka i wieczna nienawiść do nich, jaką poprzysiągł, utrzymywała go przy życiu”.

Montbars Tępiciel

postrach Karaibów Montbars ExterminatorMontbars atakował hiszpańskie osiedla na wybrzeżu Meksyku, Kuby i Puerto Rico. Napadał także na osady w Antylach i w Hondurasie. Stał się znany w całym hiszpańskim świecie jako „Montbars Tępiciel”, który dokonywał wielu okrutnych zbrodni. Zdobył lub zniszczył wiele hiszpańskich fortów i osad.

Zaginiony skarb

Okoliczności jego śmierci nie są znane. Mógł on zginąć na morzu podczas jednego z jego rejsów w 1707 r. Prowadząc ciągłe walki z Hiszpanami zgromadził wielki majątek. Montbars’a i członkowie jego załogi podobno zakopali fortunę na jednej z karaibskich wysp.

Montbars zaginął, a w wraz z nim zgromadzone bogactwa. Poszukiwacze skarbów do dziś próbują go odnaleźć, tak samo jak niestrudzenie poszukiwane są zatopione skarby Edwarda Low’a.

Postrach Karaibów – Montbars Exterminator
5 (100%) 12 votes

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *