Jacht typu kecz gaflowy

Jacht typu kecz gaflowy

Kecz gaflowy to jacht dwumasztowy, w którym tylny maszt (bezanmaszt) jest niewiele mniejszy od głównego (grotmasztu), a cały bezan znajduje się w obrębie konstrukcyjnej linii wodnej, czyli przed urządzeniem sterowym.

Główny żagiel jachtu (grot) jest żaglem gaflowym, czyli żaglem czworokątnym, rozpiętym pomiędzy ukośnym gaflem u góry i bomem na dole.

Kecz i jol – jachty dwumasztowe

Jachty, które dysponują dwoma masztami: grotmasztem i bezanmasztem, to jachty typu kecz i jol. Różnice pomiędzy nimi są z pozoru niewielkie ą pozornie niewielkie.

Na keczu, tylny maszt jest niewiele mniejszy od głównego i znajduje się przed stanowiskiem sternika. Cały tylny żagiel (bezan) znajduje się w obrębie konstrukcyjnej linii wodnej jachtu. Najbardziej znanym na śródlądziu jachtem tego typu jest jacht DZ (Dezeta), dawniej powszechna jednostka szkoleniowa.

Kecz i jol – jachty z dwoma masztami

Kecz i jol – jachty z dwoma masztami. Inne jest na nich położenie urządzenia sterowego, ostatniego żagla oraz grota (na jolu grotmaszt usytułowany jest w okolicy środka wyporu jachtu).

Na jolu, drugi maszt (bezanmaszt) jest znacznie mniejszy od grotmasztu i usytuowany daleko na rufie, czyli za stanowiskiem sternika. Sam żagiel (bezan) sięga poza obrys kadłuba. Jednostki tego typu raczej nie zobaczymy na Mazurach, ale w trakcie rejsu po Bałtyku – przy ozdobinie szczęścia – możemy spotkać jacht typu jol.

Najprościej mówiąc chodzi o to, co jest ostatnim (za rufą) elementem jachtu. W jolu jest to bezan, w keczu – ster. Czasami można też spotkać się z innym rozróżnieniem: za jol uważa się niekiedy jednostki, w których bezan stanowi ok. 15 % całkowitej powierzchni ożaglowania.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Kecz marconi-bermudzki

Jeśli główny żagiel na keczu jest żaglem rodzaju marconi-bermudzkiego (najpopularniejszy, trójkątny żagiel), wówczas jest to kecz marconi-bermudzki.

Kecz marconi-bermudzki i kecz gaflowy.

Kecz marconi-bermudzki i kecz gaflowy.

Kecz gaflowy

Jeśli główny żagiel na keczu jest żaglem rodzaju gaflowego (czworokątny żagiel), wówczas jest to kecz gaflowy. Przykładem takiego jachtu jest właśnie wspominany wcześniej jacht typu DZ.

Kecz marconi-bermudzki Pen Duick II i kecz gaflowy DZ.

Kecz marconi-bermudzki Pen Duick II i kecz gaflowy DZ. Zobacz także – jacht typu DZ

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Słowniczek

  • Bezan – tylny żagiel na jednostce żaglowej, co najmniej dwumasztowej.
  • Bezanmaszt – ostatni maszt na żaglowcu wielomasztowym lub drugi, mniejszy maszt na żaglowcu dwumasztowym.
  • Gafel – drzewiec mocujący górny lik żagla gaflowego. Końce gafla to garda i pik.
  • Grot – (ang. mainsail) – najważniejszy żagiel na jednostce żaglowej, może być to największy żagiel na jachcie, żagiel podstawowy lub jedyny.
  • Grotmaszt – (ang. main-mast) – główny maszt na jednostce żaglowej, jest nim maszt – jedyny, najwyższy, lub z innych powodów najważniejszy.
  • Żagiel gaflowy – żagiel czworokątny rozpięty pomiędzy ukośnym gaflem u góry i bomem na dole.

Fotografie

DZ – jacht typu kecz gaflowy – https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ketch_type_DZ.jpg
Pen Duick II – jacht typu kecz marconi-bermudzki – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pen_Duick_II.JPG

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.