Szanty oraz piosenki żeglarskie dawniej i współcześnie…

„Świat pokryty jest w większości wodą, i to najlepiej świadczy, że przeznaczeniem człowieka jest żeglowanie….” Muzyka i śpiew towarzyszyły człowiekowi od najdawniejszych czasów. Pomagały wyrażać emocje, opowiadać, koić ból i cierpienie, a także pracować. Tak było również na morzu i te właśnie powody przyczyniły się do powstania szant i pieśni marynarskich. Szanty to morskie pieśni pracy powstałe na pokładach żaglowców, służące do synchronizacji pracy żeglarzy.

Historia szant

To, co śpiewano na statkach w starożytności i średniowieczu, nigdy nie zostanie odtworzone. Historyczne źródła donoszą o obecności na galerach flecistów i werblistów, więc zapewne w tamtych czasach załoga śpiewała pracując wiosłami. Zajęcie to wymagało synchronizacji, a rytm pieśni ułatwiał jednoczesne wykonywanie ruchów.

Szanta w klasycznej formie powstała na przełomie XV i XVI wieku, kiedy obsługa napędu żaglowego wymagała fachowej, ciężkiej pracy zespołowej, która musiała być wykonywana w określonym rytmie i porządku. Były na tyle ważnym instrumentem organizacyjnym, że na każdym jachcie znajdował się szantymen, czyli osoba intonująca zwrotki. Musiał mieć donośny głos, aby przekrzyczeć szum morza i urządzeń.

Pracujący marynarze kończyli rozpoczęty przez niego wers, a rytm i zaśpiew pomagały wykonać ciężkie i mozolne czynności.

Rytm szant, ich melodyjność i muzyka mają swoje źródło w ludowych utworach folkloru Wysp Brytyjskich. Pochodzą w większości od starych irlandzkich, szkockich i angielskich pieśni ludowych, choć można usłyszeć również szanty bretońskie lub morskie pieśni flandryjskie.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Szanty w Polsce

Polscy marynarze zapewne też śpiewali szanty, ale ze względu na to, że w okresie I Rzeczypospolitej nasza flota wojenna i handlowa była bardzo niewielka, polskie tradycje morskie były uboższe niż innych narodów.

W czasach II Rzeczypospolitej, po odzyskaniu niepodległości, tradycje morskie zaczęły się rozwijać, ale dopiero lata 70. i 80. XX w. przyniosły prawdziwy rozkwit, w tym pieśni morskich.

Najpopularniejszą polską pieśnią morską jest powstał najprawdopodobniej w XVII w. Żeglujże, żeglarzu. Istnieje wiele teorii na temat etymologii słowa szanty. Najpopularniejsza z nich mówi, że nazwa szanty pochodzi od francuskiego chanson – piosenka lub angielskiego to chant – śpiewać, intonować.

Inna dowodzi, że chanties to rodzaj karaibskiego domu na palach, przy budowaniu którego śpiewano lub że słowo to pochodzi od rodzaju pomieszczenia – szopy, w którym zbierali się dokerzy i powracający z rejsu marynarze. Aby szanty mogły spełniać swoją funkcje i sprawiać, że mozolne czynności wykonywane były o wiele sprawniej, należało śpiewać je w określony sposób, dlatego do większości prac pokładowych śpiewa się konkretną szantę, której rytm i zaśpiew pomagają w wykonywaniu pracy.

I tak wyróżnić można szanty pompowe, śpiewane przy pracy pomp wyciągających wodę z zęz. Czynności wymagającej szybkości i synchronizacji. Jej przykładem może być Jan Rebec.

Innym typem są szanty refowe, śpiewane przy refowaniu żagli – najniebezpieczniejszej pracy przy żaglach wykonywanej często przy silnym wietrze, opadach śniegu i deszczu. Szanty refowe wykonywano chórem, a przykładem takiej szanty jest Paddy Doyle’s Boots.

Podczas wyciągania kotwicy na żaglowcu usłyszeć można było szanty kabestanowe , tj. Randy Dandy O! Praca ta wymagała wiele siły i określonych umiejętności na każdym etapie, a kotwica ważyła kilka ton.

Szanty fałowe śpiewano przy stawianiu żagli – czynności wymagającej synchronizacji i użycia wielkiej siły, ponieważ polegała na obsłużeniu kilku ton takielunku i setek metrów płótna żaglowego.

Manewrowaniu żaglem rejowym w pionie towarzyszyło śpiewanie szant brasowych. Praca ta trwała nawet kilka godzin bez ustanku, a żaglarze mogli wtedy śpiewać What will we do with a drunken sailor (Z pijanym żeglarzem co zrobimy).

Klasyczne szanty różniły się znacząco od pieśni śpiewanych przez marynarzy w kubrykach, w chwilach odpoczynku. Te nazwać można pieśniami marynarskimi, a jej najpopularniejszym przykładem jest Spanish Ladies (Hiszpańskie dziewczyny). Miały one zazwyczaj prostą, frywolną tematykę, opisywały życie na morzu, marynarskie marzenia i tęsknoty.

Żeglarstwo jest dzisiaj dużo łatwiejsze, jednak przez szacunek i zachwyt współcześni żeglarze kontynuują tę wspaniałą tradycję śpiewu przy pracy. I choć piosenki, które dziś nazywamy szantami, w rzeczywistości nigdy nimi nie były, to podtrzymują współcześnie morską tradycję.

Zamów śpiewnik żeglarski już od 9,90 zł 77 szant + akordy gitarowe + 98 stron Kup teraz →

Szanty na Mazurach

Żaglowce opiewane w szantach odeszły z mórz i oceanów bezpowrotnie i na zawsze, pływają już tylko w naszych snach. Możemy choć na chwilę przywrócić im życie, opowiadając wspólnie o ich niezwykłych przygodach właśnie w szantach i piosenkach żeglarskich.

Szkoła Żeglarstwa PuntoVita także kontynuuje tradycję szant w trakcie organizowania imprez żeglarskich i rejsów na Mazurach.

pieśni żeglarskie na Mazurach

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.