udrożnienie dróg oddechowych

Udrożnienie dróg oddechowych

Nawet najbardziej zaprawionemu w boju żeglarzowi może przytrafić się nieszczęśliwy wypadek. I niezależnie od tego, gdzie się znajduje – na jachcie czy na lądzie, musi wiedzieć, jak poradzić sobie w trudnej sytuacji. Jeżeli mamy do czynienia z osobą poszkodowaną, ważne by nie tracić głowy i pamiętać zawsze o algorytmie BLS.

Algorytm BLS – co to takiego?

Algorytm BLS lub Basic Life Support to po prostu instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie przytomności poszkodowanego. Jeżeli poszkodowany jest przytomny i reaguje, należy ustalić z nim szczegóły wypadku i w razie potrzeby wezwać odpowiednie służby ratunkowe. Jeżeli jednak osoba poszkodowana jest nieprzytomna lub nie reaguje, należy jak najszybciej zapewnić sobie kogoś do pomocy, następnie udrożnić drogi oddechowe poszkodowanego i sprawdzić jego oddech.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa według schematu BLS

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa według schematu BLS.

Udrożnienie dróg oddechowych

Jedną dłoń należy umieścić na czole poszkodowanego, dwa palce drugiej na jego żuchwie, tuż pod brodą. Następnie odchylić głowę poszkodowanego ku tyłowi. Ten ruch jest niezwykle ważny, ponieważ częstą przyczyną niedrożności dróg oddechowych jest zapadający się w głąb gardła język.

Trzymając głowę poszkodowanego w pozycji odchylonej, należy zbliżyć ucho do jego ust i sprawdzać oddech przez minimum 10 sekund.

Najlepiej w takiej sytuacji skorzystać z metody czuję – widzę – słyszę. Oddech wyczuć można na własnym policzku, usłyszeć zbliżając ucho do ust poszkodowanego lub zobaczyć unoszącą się klatkę piersiową.

Co dalej? – poszkodowany oddycha

Jeżeli poszkodowany na 10 sekund wykonuje przynajmniej 2 oddechy, należy wezwać służby ratunkowe. W oczekiwaniu na ich przybycie ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej zapewniając drożność dróg oddechowych.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Co dalej? – poszkodowany nie oddycha

Jeżeli poszkodowany nie oddycha, należy niezwłocznie wezwać pomoc, następnie przystąpić do resuscytacji. W wypadku osoby dorosłej jest to 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze. Resuscytację prowadzić należy do momentu przybycia służb ratunkowych, odzyskania oznak krążenia przez poszkodowanego lub wyczerpania własnych sił.

rękoczyn czoło żuchwa

Rękoczyn czoło-żuchwa (ang. Esmarch maneuver, Triple Airway manoeuvre) – manewr wykonywany w celu udrożnienia górnych dróg oddechowych. Źródło: Udrożnienie dróg oddechowych, [w:] Portal Legion, wykorzystano za zgodą Administratora Portalu.

Bibliografia:

Zofia Bruska

zofia bruskaŻeglarz jachtowy, wychowawca kolonijny i nauczyciel żeglowania PZŻ. Studentka filmoznawstwa, pasjonatka fotografii, nie rozstająca się na krok z aparatem. Przygodę z żeglarstwem rozpoczęła w roku 2010, jednak prawdziwą miłością zapałała do niego parę lat później na obozie PuntoVity.

Od tej pory każdą wolną chwilę stara się spędzić na jeziorze — od Krakowskich Bagrów, po dzikie zakątki Nidzkiego — lub też, gdy tylko jej się uda, biegając po rejach morskich żaglowców.

Marzy, by któregoś dnia zdobyć North—West Passage oraz wszystkie inne zakątki, o których z takim zapałem śpiewa przy ognisku. Uważa, że dobrego żeglarza cechuje refleks i precyzja, co nieomylnie poznaje po dobrze zbuchtowanej linie i szybkości jej klarowania. Spotkasz ją na naszych rejsach i obozach żeglarskich dla młodzieży.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.