Sygnały dźwiękowe na wodzie w żegludze

Sygnały dźwiękowe na wodzie w żegludze

Myślę, że każdy nie raz słyszał dźwięki wydawane przez białą flotę, bądź inne większe statki pływające po Mazurach. Czy od razu wiedzieliście, co oznacza dany sygnał? Pewnie pierwszą reakcją części osób był strach i zdenerwowanie, że ktoś na nich trąbi, ale czy faktycznie tak było? Warto pamiętać podstawowe sygnały dźwiękowe, aby żegluga była przyjemna i bezpieczna dla wszystkich uczestników. Poniżej wytłumaczę, dlaczego tak ważna jest znajomość podstawowych sygnałów i przedstawię najpotrzebniejsze z nich.

Po co używać sygnałów dźwiękowych?

Na wodzie, zwłaszcza na dużych statkach, każdy manewr trwa dłużej niż na lądzie w samochodzie. Na przykład jeśli statek odchyli ster lub spowoduje włączenie silnika na bieg wsteczny, zajmuje trochę czasu, zanim statek faktycznie zmieni biegi lub zacznie żeglować na biegu wstecznym. Czynność ta może nie być od razu czytelna dla innych jednostek, dlatego przepisy przewidują nadawanie dźwięku w określonych sytuacjach.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Kto powinien nadawać sygnały dźwiękowe?

Przede wszystkim obowiązek ten mają duże jednostki o napędzie mechanicznym. Przepisy określają również, że żaglówki i statki z napędem mechanicznym, które nie mają mechaniki do nadawania sygnałów dźwiękowych, powinny przekazywać te sygnały za pomocą trąbki lub rogu mgłowego. Niestety jest to dość rzadko praktykowane, natomiast warto wiedzieć, co oznaczają dane sygnały dźwiękowe.

Ile powinny trwać poszczególne dźwięki?

Długi dźwięk powinien trwać mniej więcej 4 sekundy, natomiast krótki około 1 sekundy. Przerwa pomiędzy poszczególnymi dźwiękami to również sekunda. Seria dźwięków to przynajmniej 6 bardzo krótkich sygnałów (około 0,25 sek) z przerwami po każdym dźwięku trwającymi również 0,25 sek.

Sygnały dźwiękowe

Poniżej znajduje się tabelka, w której w klarowny sposób przedstawione są ważne sygnały dźwiękowe.

ważne sygnały dźwiękowe

 

Praktyka czyni mistrza!

Warto trenować rozpoznawanie danych sygnałów na wodzie, dlatego serdecznie zapraszam na rejsy , które organizuje szkoła żeglarstwa PuntoVita. Podczas rejsu na pewno poćwiczycie zarówno teorię jak i praktykę żeglarstwa. Z kim się zobaczę na wodzie?

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Magdalena Bełkot

magdalena bełkotStudentka Fizjoterapii na wrocławskim AWFie, trenerka akrobatyki sportowej, wychowawca kolonijny, żeglarz jachtowy, sternik motorowodny. W żeglarstwie zakochała się już w wieku 8 lat. Wyznaje zasadę, że „w ciszy, czy w czasie burzy, Trzeba przy pracy śpiewać”. Uwielbia śpiewać zarówno przy wieczornym ognisku jak również podczas codziennej żeglugi – jej załoga śpiewa razem z nią! Kocha pracę z ludźmi i przekazywanie im swoich umiejętności. Lubi kiedy na jachcie panuje przyjazna, rodzinna atmosfera, ale to dyscyplinę stawia na pierwszym miejscu. Jej największym żeglarskim marzeniem jest rejs dookoła kuli ziemskiej. Spotkasz ja na naszych rejsach i obozach żeglarskich dla młodzieży.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.