Pantograf jachtu - co to za urządzenia i do czego służy?

Pantograf jachtu – co to za urządzenia i do czego służy?

Pantograf na jachcie to urządzenie mechaniczne do mocowania silnika przyczepnego. Umożliwia regulację zanurzenia silnika, a także całkowite podniesienie silnika i śruby ponad wodę. Pantograf mocowany jest do pawęży obok urządzenia sterowego. Pantografy do jachtu wykonywane są zwykle ze stali nierdzewnej.

Pantograf jachtu – budowa

Specjalna płyta, do której bezpośrednio przyczepiony jest silnik, jest wykonana ze sklejki lub płyty PCV. Deska pantografu wykonana z wysokiej klasy tworzywa sztucznego, jest zwykle bardziej trwała od standardowej deski drewnianej.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Standardowy pantograf jachtowy silnika do 15 KM wyróżnia:

  • 3 do 5 poziomów regulacji wysokości silnika
  • Udźwig maksymalny 40 kg
  • Ramię pantografu na sprężynach lub siłownikach

Pantograf ma zwykle kształt dwóch czworokątów, połączonych poprzeczkami. Części ruchome zespołu odciążają sprężyny lub specjalne siłowniki. Jest to urządzeni całkowicie mechaniczne – do jego obsługi nie jest wykorzystywana żadna elektronika.

Pantograf na małym jachcie

Pantograf na małym jachcie. Widać płytę mocującą uniesiona ponad taflę wody. CC BY 2.5

Pantograf jachtu – obsługa

Regulacja wysokości silnika na pantografie może być niekiedy kłopotliwa, szczególnie przy ciężkich silnikach. Przy opuszczaniu silnika na pantografie należy uważać na przewód paliwowy – istnieje ryzyko jego uszkodzenia lub nawet przecięcia.

Silnik na pantografie nie powinien być też zanurzony zbyt głęboko, płyta mocująca silnik nie powinna znajdować się w wodzie, ponieważ wówczas napór wody wywiera silny nacisk na mocowana pantografu do kadłuba.

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Pantograf – inne znaczenia

Słowo „pantograf” nie jest terminem typowo żeglarskim. Mechanizm pantografu stosowany jest w pojazdach szynowych – to rodzaj odbieraka prądu z trakcji energetycznej.

Pantograf to także przyrząd kreślarski.

Słownik pojęć żeglarskich

  • Kadłub – konstrukcja przestrzenna jednostki pływającej, nadaje jej kształt oraz zapewnia pływalność.
  • Pawęż – (inaczej lustro) – zakończenie rufy jednostki wodnej, płaszczyzna kadłuba prostopadła do powierzchni wody.

Ilustracje

Pantograf łodzi, NewBasinYachts1 – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8452224
Fotografia główna – obsługa silnika przyczepnego podczas kursu żeglarskiego dla młodzieży.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.