Okulary żeglarskie - jakie wybrać, na co zwrócić uwagę?

Okulary żeglarskie – jakie wybrać, na co zwrócić uwagę?

Żeglarstwo to sport, przy którym odpowiednie wyposażenie to absolutna podstawa. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne mogą nie sprawdzić się wystarczająco dobrze przy silnych promieniach słonecznych odbijanych przez taflę wody i mocnym wietrze. Modele nieprzystosowane do żeglugi będą także niewygodne, zbyt ciężkie i nie zapewnią oczekiwanej ochrony. Właściwie dopasowane, wysokiej jakości okulary żeglarskie będą stanowić gwarancję komfortu noszenia oraz znacząco zwiększą widoczność w trakcie rejsów.

Najważniejsze cechy okularów żeglarskich

Inwestycja w dobrej jakości okulary żeglarskie to przede wszystkim ochrona własnego zdrowia oraz zwiększenie przyjemności z uprawiania sportu. Zadbanie o własny wzrok i bezpieczeństwo w trakcie żeglugi to kwestie kluczowe, które nigdy nie powinny zostać pominięte.

Jak zatem dobrać idealny model do naszych potrzeb i na co zwrócić uwagę?

  1. Ochrona przed promieniowaniem UV – żeglarze są szczególnie narażeni na szkodliwą działalność promieni słonecznych. Intensywne światło, dodatkowo wzmacniane przez odbijanie się w wodzie, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Choć promienie słoneczne są najbardziej uciążliwe w trakcie lata, to jednak przez pozostałe pory roku są one równie szkodliwe. Z tego względu żeglarze powinni bezwzględnie dbać o swoje oczy przez cały ok. Stopień ochrony jest zależny od materiału, z jakiego soczewki zostały wykonane. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich stopień zabarwienia oraz obecność filtru UV400.
  2. Dopasowane do twarzy i wygoda – żeglarstwo to sport ruchliwy, w którym często szybka reakcja jest kluczowa. Dlatego właśnie w trakcie żeglugi nie ma miejsca na ciągłe poprawianie spadających okularów. Ponadto jest to produkt, który jest noszony przez długie godziny w trakcie rejsu, musi zatem być wygodny i dostosowany do ciągłego użytkowania. Dobrej jakości okulary żeglarskie powinny zatem łatwo dopasowywać się do twarzy, dokładnie zakrywać oczy oraz być wykonane z lekkiego materiału.
  3. Wytrzymałość – ze względu na ekstremalność sportu, modele przeznaczone na żagle muszą być odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Najczęściej stosowanym materiałem jest poliwęglan, który pomimo swojej lekkości, pozostaje wyjątkowo wytrzymały na zarysowania oraz pęknięcia.
  4. Antyrefleks – dobre okulary żeglarskie powinny zawierać powłokę antyrefleksyjną, która jeszcze bardziej zabezpieczy wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Jakiej firmy okulary żeglarskie wybrać?

Obecnie na rynku znajduje się szeroki wybór okularów żeglarskich w różnych wariantach cenowych. Tak wysoka dostępność sprawia, że każdy może znaleźć produkt odpowiedni dla jego potrzeb oraz możliwości finansowych. Warto jednak skorzystać z modeli produkowanych przez znane i sprawdzone marki, dzięki czemu otrzymuje się gwarancję jakości i bezpieczeństwa. Istotną kwestią jest także zakup okularów z zaufanego źródła, by mieć pewność, że zamówiony towar jest oryginalny i zgodny z opisem. Wysokiej klasy produkty są dostępne na stronie: okulary żeglarskie – Maristo.pl. W asortymencie sklepu znajdują się renomowane i polecane firmy produkujące okulary żeglarskie, których produkty są doceniane przez osoby zajmujące się żeglarstwem.

Jedne z najbardziej rozpoznawanych okularów do żeglugi pochodzą od marki Gill. Modele od tego producenta są przygotowane na trudne warunki, które mogą pojawić się w trakcie rejsu. Zapewniają dobrą ochronę przed promieniowaniem UV, niską masę, dobre przyleganie do twarzy i odporność na uszkodzenia. Do popularnych firm należą także Marinepool, Regatta oraz Musto, które również gwarantują komfort noszenia i bezpieczeństwo w trakcie żeglugi. Wszystkie wymienione marki są dopasowane do twarzy i przylegają do niej, dzięki czemu oczy są dobrze chronione. Ponadto produkty są wytrzymałe i odporne na zadrapania, a materiał, z którego zostały wykonane sprawia, że są niemal niezatapialne.

Cena okularów żeglarskich

Koszt zakupu okularów żeglarskich dobrej jakości są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od oczekiwań oraz potrzeb kupującego. Produkty przeznaczone dla początkujących żeglarzy, którzy żeglują okazjonalnie na wodach śródlądowych, zaczynają się od ok. 250 zł. W takiej kwocie dostępne są okulary żeglarskie, które skutecznie ochronią oczy i będą wykonane z wytrzymałego materiału.

Zaawansowani żeglarze, którzy poszukują niezawodnego modelu o wysokiej wytrzymałości, dobrej ochronie UV i najwyższym komforcie użytkowania podczas żeglugi morskiej i oceanicznej, powinni przygotować się na wydatek rzędu ok. 500-600 zł. Za taką sumę na rynku dostępne są profesjonalne okulary żeglarskie, które sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach i posłużą przez wiele lat.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.