lazy jack

Lazy Jack – zalety i wady

Lazy jack to pokrowiec na grota z systemem linek poprowadzonych od masztu do bomu. Ułatwia składanie i porządkowanie żagli przymasztowych.

Jak działa lazy jack?

Sposób działania linek lazy jacka jest podobny do direk – dwa symetryczne zestawy rozgałęzionych linek biegną od bomu do masztu. Zakończenie linek od lazy jacka znajduje się zwykle przy knagach w dolnej części masztu lub są one poprowadzone aż do kokpitu.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Pokrowiec na złożonego grota (nazywany niekiedy lazy bag) – zamykany jest najczęściej na zamek błyskawiczny. System ten znacznie ułatwia składanie żagla i nie ma potrzeby sejzingowania (związywania) żagla do bomu.

Sposób działania linek lazy jacka - schemat

Linki lazy jacka działają podobnie do direk. Dwa zestawy linek poprowadzone są symetrycznie po obu stronach bomu.

Zalety lazy jacka

System lazy jack pozwala przede wszystkim na szybkie składanie grota. Żagiel po zrzuceniu nie wymaga dodatkowo wiązania. Jest to praktyczne rozwiązanie jeśli chcemy szybko zrzucić żagle.

Niekoniecznie oznacza to, że żagiel nie wymaga odpowiedniego sprzątnięcia – ułożenia w lazy bagu. Najłatwiej to zrobić naciągając lik wolny do tyłu w trakcie zrzucania żagla. Natomiast na większości jachtów śródlądowych, nawet przy szybkim i nieskładnym zrzuceniu grota, system lazy jacka powinien zapewnić jako takie złożenie żagla.

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Wady lazy jacka

Czasami linki lazy jacka utrudniają postawienie grota. Aby obejść ten problem należy utrzymywać żagiel równo w linii wiatru w trakcie stawiania.

Duża liczba linek całego sytemu bywa też kłopotliwa przy składaniu masztu.

Użytkowanie lazy jacka

Lazy jacki do pewnego stopnia mogą zastępować topenantę poprzez częściowe podtrzymywanie bomu, jednak głównym zadaniem tych linek jest podtrzymywanie samego pokrowca na grota, czyli lazy baga. Bom raczej nie powinien „wisieć” na linkach lazy jacka – od tego jest topenanta. Mocowania linek do lazy baga zwykle zrobione są z plastikowych haczyków, które łatwo się łamią pod dużym obciążeniem (a stalowe nie mogą być, aby nie uszkodzić żagla).

Aby system lazy jack działał sprawnie, linki musza być symetryczne. O poplątanie tych linek nietrudno, zwłaszcza przy niefrasobliwym składaniu i stawianiu masztu.

Skąd nazwa lazy jack?

Wbrew pozorom nazwa lazy jack nie oznacza „leniwego Jacka” jak się czasem na Mazurach mawia. Angielskie słowo „jack” oznacza „podnośnik”.

Linki od lazy jacka podtrzymują tylko lazy baga

Linki od lazy jacka podtrzymują tylko lazy baga – koniec bomy utrzymywany jest przez topenantę.

Słownik pojęć żeglarskich

  • Bom – poziomy drzewiec mocujący dolny lik żagla.
  • Dirka – lina olinowania ruchomego pełniąca funkcję topenanty w ożaglowaniu gaflowym.
  • Gafel – ukośny drzewiec służący do podnoszenia ożaglowania gaflowego.
  • Grot – najważniejszy żagiel na jednostce pływającej o napędzie żaglowym.
  • Kokpit – przestrzeń pokładu, w której przebywa sternik i załoga podczas prowadzenia żeglugi.
  • Knaga – urządzenia służące do mocowania i blokowania lin.
  • Topenanta – lina olinowania ruchomego podtrzymująca wolny koniec (nok) bomu.
  • Sejzingowanie – związywanie, sprzątniętego (zrzuconego) żagla, który pozostaje przy bomie.

Ilustracje

Schorschi2 – Praca własna, Lazy-Jacks und Lazy-Bags eines Großsegels einer Yacht, licencja CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62329232 [dostęp 28.03.2023]
en.wikipedia user Mangoe – Praca własna, Diagram showing typical application of lazy jacks to a leg-of-mutton sail, licencja CC BY 3.0,
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62463333 [dostęp 28.03.2023]

Fotografia główna

Lazy jack na jachcie Beneteau 50 na rejsach po Wyspach Zielonego Przylądka.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.