Historii przedstawionych w szantach ciąg dalszy
Szantowo… W poprzednim artykule obiecałam przedstawienie historii kolejnego jachtu ze stoczni Lunenburg. Dziś, poza tą opowieścią, przedstawię również niestety smutne wspomnienie o pewnym angielskim marynarzu. „Blue Nose, dzielne imię twe…” „Blue Nose” jest szantą (jedną z moich ulubionych 😉 ) wykonywaną przez zespół Packet, którego słowa zostały napisane przez Annę Peszkowską.
Opowiada historię dwumasztowego szkunera rybackiego, zaprojektowanego z myślą o regatach przez Williama Jamesa Roue’a, a zbudowanego na przełomie lat 1920-1921 we wspomnianej stoczni w Lunenburg w kanadyjskiej Nowej Szkocji.
Zwodowano go 26 marca 1921 roku i od tego czasu rozpoczął przygotowania do startu w największych regatach szkunerów Rybackich wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Kanady – International Fishermen’s Cup. Warunkiem startu w nich było zachowanie podstawowej funkcji jednostki – poławiania 😉 I tak, co roku po sezonie połowów, organizowano regaty na zasadach tzw. „match racingu”, w którym dany bieg odbywa się pomiędzy dwoma jednostkami.
Dar Pomorza, potocznie nazywany czasami „Biała Fregata”. Fot. Pixbay.com
Organizację tego Pucharu rozpoczęto w 1920 roku, wygrała w nich załoga szkunera „Esperanto” reprezentująca Stany Zjednoczone, zwyciężając kanadyjską „Delawanę”. Odpowiedzią Kanady na tą sytuację był właśnie Blue Nose. Efektem było zwycięstwo kanadyjskiego szkunera w 1921 roku pod dowództwem Angusa Waltersa. Na tym filmie uwieczniono start w jednym z Pucharów wraz z jego zwycięzcą:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SCcn8BRYn2s#
Tytułu bronił przez kolejne 17 lat, niestety, w 1939 roku, przed wybuchem II Wojny Światowej, przerwany został zarówno cykl regat, jak i połowy na Grand Banks. W 1942 roku „Blue Nose” został sprzedany do Indii Zachodnich, gdzie stał się statkiem kabotażowym. Niestety, 26 stycznia 1946 roku wszedł na rafę u wybrzeży Haiti i zatonął. Nie zapomniano jednak o „Blue Nose”, symbolu Nowej Szkocji. W 1963 roku zakończono budową szkunera „Blue Nose II”, wykonanego na oryginalnych projektach poprzednika.
Szanta Andrew Rose
„Andrew Rose” to szanta napisana przez Jana Rogackiego, a wykonywana przez zespół „Cztery Refy”. Opowiada historię brytyjskiego żeglarza, który w 1856 roku zaokrętował się na bark „Martha Jane” na Barbadosie. W tym samym miejscu komendę objął kpt. Henry Rogers. Jeszcze w porcie Andrew Rose został dotkliwie pobity przez II oficera, za, jego zdaniem, źle wykonaną pracę. Brytyjczyk uciekł z żaglowca, jednak został na niego z powrotem doprowadzony przez policję.
Piekło rozpoczęło się po wypłynięciu, Andrew Rose było torturowany, niestety – nie wytrzymał tego, nie dopłynął do Liverpoolu żywy. Szanta w skrócie pokazuje to, co spotkało biednego żeglarza. Sprawa trafiła jednak do Sądu, kapitan oraz I i II oficer zostali oskarżeni o morderstwo i skazani na śmierć, wyrok na pierwszym z nich został wykonany, dla pozostałych dwóch zamieniono go na dożywotnie wygnanie. W 1871 roku ostatecznie zakazano ostatniej z kar „cielesnych’’ na pokładach żaglowców – chłosty.
Myślę, że zupełnie inaczej słucha się szant, wiedząc, że historia w nich przedstawiona jest prawdziwa.
Życzę Wam miłego ich słuchania, a ja zabieram się do odszukiwania nowych 😉
Pierwsza Fala – rejs morski dla młodzieży
Pierwsza Fala to zapoznawczy rejs morski dla młodzieży. Duży morski jacht, znani instruktorzy oraz bezpieczne wody Zatoki Gdańskiej – to nasza propozycja dla młodzieży na poznanie żeglarstwa morskiego. Okazja by po raz pierwszy doświadczyć wszystkiego, co w morzu najciekawsze: morskie porty jachtowe, nawigację, żeglugę w nocy, manewrowanie dużym jachtem i mieszkanie na nim.
Czego Cię nauczymy:
- wszystkich umiejętności potrzebnych załogantowi morskiego jachtu – m.in. obsługi lin i żagli, pracy cumami,
- posługiwania się środkami zabezpieczającymi i asekuracyjnymi oraz zachowania podczas alarmów,
- pływania na kompasie – oczywiście staniesz za sterem!
- podstaw nawigacji i locji morskiej, rozpoznawania głównych świateł nawigacyjnych,
- podstawowej obsługi radia.
Pierwsza Fala to zapoznawczy rejs morski dla młodzieży po bezpiecznych wodach Zatoki Gdańskiej.
No nieźle! Czekam niecierpliwie na kolejne! Super cykl! 😉