bitwy na statku - żeglarstwo

Bitwy morskie w szantach

Bij Szwedzina… Zima w toku, śnieg pewnie wciąż na kei, jachty pogrążone w śnie zimowym w hangarach… Idealny czas, żeby usiąść w fotelu w ciepłym domu, włączyć sobie płytę z szantami, odpłynąć i wyobrazić sobie nas samych, przeżywających to wszystko… Ja robiłam to zdecydowanie za długo, dlatego już w sobotę jadę zrobić dla Was zdjęcie śniegu na chorwackiej kei 😉 Ale wracając do tematu – dotychczas przedstawiłam Wam historie słynnych żaglowców i pewnego biednego marynarza. Dziś chciałabym zaprezentować utwory, które opowiadają o bitwach morskich… z polskim akcentem!

Bitwa pod Oliwą

Teraz pływamy na żaglowcach dla przyjemności, kiedyś jednak wykorzystywano je w walce.

żeglarska bitwaJak już zauważyliście, szanty dotyczą niemal wszystkich aspektów żeglarstwa, możemy w nich znaleźć również wspomnienia bitew morskich, zespół Cztery Refy nagrał nawet płytę „Bitwy Morskie”, na której wszystkie utwory posiadają tematykę batalistyczną. Pierwszym tytułem na tym albumie jest „Oliwska szanta”.

Przedstawia ona przebieg bitwy, która została stoczona 28 listopada 1627 roku na redzie Gdańska w ramach wojny polsko-szwedzkiej, co istotniejsze – wygranej przez Polaków. Postacią, której został poświęcony refren, porównywaną do Lorda Nelsona, jest Arend Dickmann, holenderski admirał polskiej floty wojennej, który rok przed swym debiutem w funkcji głównodowodzącego, wstąpił na służbę Zygmunta III Wazy.

W szancie dowiadujemy się, że ten mieszkaniec Gdańska poprowadził na galeonie Święty Jerzy polską flotę do zwycięstwa, jednak sam zginął w trakcie walki, przynajmniej według pieśni. Ciekawostkę stanowi fakt, że w rzeczywistości admirał Dickmann zginął od przypadkowego, bądź nawet omyłkowego trafienia kulą artyleryjską, lecz… nie taki „pomnik” chcielibyśmy mu pozostawić.

Co jak co – być może bitwa ta nie miała większego znaczenia militarnego, jednak niewątpliwie tchnęła nowego ducha w polski naród, w końcu – wygraliśmy ze Szwedami.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

I znów Bijatyka!

Zapewne znacie jedną z najpopularniejszych polskich szant „24 lutego” autorstwa Janusza Sikorskiego. Zastanawialiście jednak, czy ten dość ogólny opis morskiej potyczki ma coś wspólnego z rzeczywistymi wydarzeniami? Przeglądając zasoby Internetu, przekonałam się, że jest większa ilość osób zainteresowanych identyfikacją tegoż zdarzenia.

Efekt dość oszałamiający – jeden z forumowiczów dopasował opis z szanty z bitwą eskadry statków kupieckich pod dowództwem okrętu Mary Rose z eskadrą Tureckich galer, które wypłynęły z Algieru 18 grudnia 1699r., w trakcie której odzyskano statek King David utracony 6 dni wcześniej, jednak bitwa nie została rozstrzygnięta.

Po raz kolejny można się przekonać, że szanty to również lekcja historii (o bitwie pod Oliwą uczyłam się już w szkole podstawowej), jednak wszystko trzeba mimo wszystko potwierdzić w innych źródłach. Choć w wielu przypadkach teorie zaczynają się mnożyć, jednak każda z wersji jest z reguły równie ciekawe jak wcześniejsze 😉

Zamów śpiewnik żeglarski już od 9,90 zł 77 szant + akordy gitarowe + 98 stron Kup teraz →

Pierwsza Fala – rejs morski dla młodzieży

Pierwsza Fala to zapoznawczy rejs morski dla młodzieży. Duży morski jacht, znani instruktorzy oraz bezpieczne wody Zatoki Gdańskiej – to  nasza propozycja dla młodzieży na poznanie żeglarstwa morskiego. Okazja by po raz pierwszy doświadczyć wszystkiego, co w morzu najciekawsze: morskie porty jachtowe, nawigację, żeglugę w nocy, manewrowanie dużym jachtem i mieszkanie na nim.

Czego Cię nauczymy:

  • wszystkich umiejętności potrzebnych załogantowi morskiego jachtu – m.in. obsługi lin i żagli, pracy cumami,
  • posługiwania się środkami zabezpieczającymi i asekuracyjnymi oraz zachowania podczas alarmów,
  • pływania na kompasie – oczywiście staniesz za sterem!
  • podstaw nawigacji i locji morskiej, rozpoznawania głównych świateł nawigacyjnych,
  • podstawowej obsługi radia.

Pierwsza Fala to zapoznawczy rejs morski dla młodzieży po bezpiecznych wodach Zatoki Gdańskiej.

Kod rabatowy na rejs żeglarski Bałtyk

Kod rabatowy na rejs

Kod rabatowy na rejs żeglarski Pierwsza Fala: KO
Rabat: -5%

Kody rabatowe są dostępne po przejściu do formularza rejestracji. W związku z dużą ilością zgłoszeń, które cały czas napływają liczba kodów rabatowych jest ograniczona.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.