jachty

Wyposażenie jachtu – o co warto zadbać?

Nabywając własny jacht, warto zadbać o to, by jego wyposażenie zapewniało zarówno komfort pływania, jak i sam odpoczynek. W końcu nikt nie decyduje się na przygodę na wodzie po to, by później denerwować się z powodu wcześniejszych zaniedbań. O co warto zadbać? Kilka sugestii znajdziesz w tym właśnie artykule.

Sprzęt ratunkowy

to właściwie absolutna podstawa – i to niezależnie od tego, czy pływasz po morzu, czy po zamkniętych jeziorach. Zdecydowanie zadbaj o obecność pasów i kamizelek ratunkowych w liczbie co najmniej takiej, jak liczba osób, która znajdzie się na pokładzie – a najlepiej także dodatkowych na wypadek, gdyby przyszło Ci kogoś jeszcze zaprosić na pokład. Warto także posiadać sprzęt sygnalizacyjny.

Nie zapomnij przy tym wszystkim sprawdzić aktualnych wymogów prawnych dotyczących wymaganych środków bezpieczeństwa. Skonsultuj się też z osobami pływającymi po wodach, na które się wybierasz – zapewne pomogą w skompletowaniu takiego sprzętu, jaki jest wymagany w danych warunkach (przykładowo na morzu trzeba posiadać tratwy pneumatyczne).

Nie zapomnij przy tym, ze środki bezpieczeństwa to także ochrona przeciwpożarowa. Gaśnice powinny być rozmieszczone w różnych miejscach pokładu (w tym m.in. przy stanowisku sterowania, w każdym przedziale i na każde 20 metrów kwadratowych). Tu również warto sprawdzić przepisy i skonsultować się ze strażą pożarną.

Klimatyzacja

W instalację tego typu wyposażane są co bardziej komfortowe jachty. Jeśli jej nie posiadasz – i tak dasz radę. Niemniej często pozwala ona na odpoczynek w najbardziej upalne dni.

Jeżeli decydujesz się na to, żeby na Twoim jachcie znalazły się klimatyzatory, dopilnuj, aby przed wypłynięciem zostały one w pełni przetestowane. I mowa tu nie tylko o pierwszym sprawdzeniu ich „w boju”, ale też przed kolejnymi sezonami. W szczególności zweryfikuj efektywność klimatyzacji i to, czy sterowanie nią jest płynne.

Toalety

Jachty wyposażane są w różne rodzaje toalet. Niektóre z nich to tak zwane toalety morskie, które odprowadzają swoją zawartość na zewnątrz. Inne, chemiczne, gromadzą wszystko w specjalnym zbiorniku.

Niezależnie od tego, w jaki rodzaj toalety wyposażono jacht, koniecznie trzeba przetestować wszystko przed wypłynięciem i zadbać o to, aby wszyscy uczestnicy rejsu wiedzieli, jak się z toaletą obchodzić. To ważne, aby nie doszło do wybicia zawartości do wnętrza – czy to w wyniku niesprawności toalety morskiej, czy błędów w trakcie opróżniania zbiornika w toalecie chemicznej.

Narzędzia i niezbędniki

Na pokładzie zawsze warto mieć zestaw podstawowych narzędzi, w tym nożyc służących do cięcia lin. Najzwyczajniej w świecie zawsze warto być przygotowanym na konieczność ewentualnych prac naprawczych prowadzonych na pokładzie.

Skoro jednak mowa o tego rodzaju niezbędnikach, nie można zapomnieć także o sprawach dużo mniej technicznych, takich jak chociażby konieczność zabrania na pokład apteczki. I to zawierającej nie tylko zestaw opatrunków, ale i podstawowe leki.

Sprawy bardziej przyziemne

Wyposażenie techniczne oraz apteczka to nie wszystko. Warto wspomnieć także o dużo prostszych sprawach. Chociażby o rękawiczkach, które bez wątpienia będą bardzo przydatne w trakcie wszelkich prac pokładowych związanych z linami. Sprawdza się nawet zwykłe, sportowe.

Skoro mowa o rękawiczkach – nie można zapomnieć także i o odpowiednim doborze odzieży. O ile dla doświadczonych żeglarzy to oczywistość, to dla początkujących może to być coś dopiero czekającego na odkrycie – ale kurtki przeznaczone na jacht zdecydowanie muszą mieć znacznie wyższy poziom impregnacji, niż te, które są stosowane turystycznie.

Pomocne okażą się także latarki-czołówki, które znacząco usprawnią ewentualne prace pokładowe w godzinach nocnych – w porównaniu ze standardowymi latarkami po prostu nie zajmują rak.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.