stand up paddle board

Jak wybrać wiosło do Stand Up Paddling?

Stand Up Paddling to rodzaj pływania na desce, który w ostatnim czasie zyskał dużą popularność. SUP łączy w sobie elementy różnych sportów wodnych, takich jak wioślarstwo, kajakarstwo i surfing. Polega na przemieszczaniu się w pozycji stojącej na desce przy użyciu wiosła.

Jak wybrać odpowiednie wiosło SUP

Jeśli chcesz uprawiać ten sport wodny i czerpać z niego przyjemność, ważne jest aby wiedzieć, jak wybrać odpowiednie wiosło SUP. Pamiętaj, że musisz balansować na desce i starać się, aby wiosło ułatwiało jej ruch. Idealnie jest mieć wiosło o rozsądnej szerokości, ponieważ ta cecha jest kluczowa w kwestii przemieszczania się deski na wodzie.

Opór podczas wiosłowania wprawia deskę w ruch, jednak należy pamiętać, że im większa powierzchnia pióra, tym więcej siły musimy użyć podczas wiosłowania. Istnieją osoby, które wolą używać węższego wiosła ze względu na łatwiejszą obsługę. Ten typ wioseł polecany jest osobom o lekkiej wadze oraz dzieciom. Warto wspomnieć, że dobrze jest znać zasady poruszania się na wodzie, co gwarantuje przewidywanie najlepszego momentu do zanurzenia wiosła.

Wielkość wiosła SUP

Stand Up Paddle dotyczy wiosłowania na gładkich wodach, jak i na wodach z falami, znany jako Surf Stand Paddle. Ogólnie rzecz biorąc wiosło SUP powinno być większe niż wioślarz o około 15-25 cm. Na wodach jeziora czy spokojnej rzeki wystarczy wiosło większe o około 15 cm, z kolei morze wymaga jeszcze większego wiosła. Należy pamiętać, że zbyt małe wiosło może zmusić praktykującego do przyjęcia pozycji z pochyleniem do przodu, co jest niewygodne i szkodliwe dla zdrowia.

Używanie nieprawidłowo dobranego wiosła może spowodować problemy. Zbyt krótkie wiosło może przeciążyć kręgosłup, natomiast zbyt długie wiosło zmusza do wiosłowania w pozycji wyprostowanej i nadmiernie obciąża ramiona. Na początek warto wybrać regulowane wiosło, mające trzon, który można wysuwać i blokować na różnych długościach. Jest to dobry wybór także w przypadku, gdy więcej niż jedna osoba będzie korzystać z wiosła. Należy jednak pamiętać, że regulowane wiosła SUP będą zazwyczaj nieco cięższe niż nieregulowane.

Typy wioseł SUP

Jeśli chodzi o materiały, z których produkowane są wiosła, można znaleźć wiosło do Stand Up wykonane z aluminium, drewna, włókna szklanego, włókna węglowego i tworzyw sztucznych, gdzie każdy z nich ma swoje specyficzne cechy.

  • Włókno szklane – ten materiał jest sztywny, lekki i zapewnia doskonałą równowagę pomiędzy nakładem sił, a szybkością przemieszczania się.
  • Aluminium – o wysokim stopniu sztywności, najczęściej niedrogie, ale cięższe i chłodne w dotyku.
  • Drewno – jest stosunkowo lekkie, ciepłe w dotyku, czego nie można osiągnąć za pomocą materiałów syntetycznych.
  • Włókno węglowe – najlżejszy i najtrwalszy materiał używany do produkcji wioseł. Lekkie wiosło spowoduje mniejsze zmęczenie, zwłaszcza podczas dłuższego wiosłowania.
  • Tworzywo sztuczne – jest ekonomiczne, ale o mniejszej sztywności i cięższy niż inne materiały.

Tak jak istotny jest wybór odpowiednio dopasowanych butów do marszu, tak samo wybór idealnego wiosła sprawi, że czas spędzony na wodzie będzie znacznie przyjemniejszy i bardziej użyteczny. Najlepsze wiosło będzie wystarczająco lekkie, abyś mógł go używać przez cały dzień i wystarczająco mocne, aby wytrzymać wszelkie warunki. Ponadto powinno być wygodne, z odpowiednią powierzchnią pióra i długością, abyś się zbytnio nie męczył i znakomicie bawił się podczas Stand Up Paddling.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.