lotnisko balice

Nowy pas startowy kluczową inwestycją w Balicach

Budowa nowego pasa startowego to najważniejsza inwestycja, jaka zostanie zrealizowana na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Wszystkie te przedsięwzięcia są niezbędne, aby lotnisko było w stanie sprawnie obsługiwać wciąż rosnącą liczbę pasażerów.

Lotnisko w Balicach to bardzo ważny punkt na komunikacyjnej mapie Polski. W 2018 r. obsłużyło ono ponad 6,7 mln pasażerów, co wydawało się rekordem. Rok 2019 przyniósł jednak poprawę tego wyniku – liczba obsłużonych pasażerów wyniosła ponad 8,4 mln. Rozbudowa infrastruktury obiektu ma sprawić, że jego docelowa przepustowość wzrośnie do 12 mln w 2036 r.

 Nowy pas startowy – najważniejszy element infrastruktury lotniska w Balicach

 Przeprowadzić generalny remont dotychczasowego pasa startowego czy wybudować nowy? Ten oto dylemat musiały rozstrzygnąć władze balickiego lotniska. Wygrało drugie rozwiązanie, które uznano za bardziej opłacalne. Nowy pas startowy ma mieć 3 km długości. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przedsięwzięcie zostanie ukończone w 2021 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach wydała pozytywną opinię o tej inwestycji. Łączny koszt modernizacji lotniska może wynieść nawet 1,5 mld zł. Należy przy tej okazji nadmienić, iż decyzja o rozbudowie portu w Balicach wzbudza sporo kontrowersji i nie wszystkim się podoba – mieszkańcy Balic i okolic zamierzają walczyć o jej zmianę, gdyż w ich przekonaniu wpłynie ona na obniżenie komfortu ich życia.

 Balice doczekają się nie tylko nowego pasa startowego

 W ramach „Planu Generalny Lotniska Kraków/Balice” będącego rozwinięciem „Planu inwestycji do roku 2023” zrealizowane zostaną również inne inwestycje. Rozbudowy doczekają się terminal pasażerski oraz infrastruktura komunikacyjna. To z kolei pociąga za sobą konieczność zwiększenia zasobów parkingowych, jakimi dysponują Balice. Parking długoterminowy udostępniany przez Interparking Polska Sp. z o.o. w dużej mierze zaspokaja coraz większe potrzeby. Oferuje ok. 450 miejsc parkingowych z możliwością dokonania wcześniejszej rezerwacji.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.