kobiety piratki

Kobiety piratki – Anne Bonny i Mary Read

Chociaż taką „profesję” jak piractwo przypisuje się głównie mężczyznom, to w historii zapisało się również kilka kobiet. Anne Bonny i Mary Read to dwie najbardziej znane kobiety – piratki wszechczasów. Są dwiema z trzech kobiet, o których wiadomo, że zostały skazane za piractwo na początku XVIII wieku, w szczytowym momencie Złotego Wieku Piractwa. Należą również do najsłynniejszych piratek wszechczasów.

Anne Bonny

O tej pochodzącej z Irlandii piratce wiadomo bardzo niewiele. Większość źródeł opisującej jej życie ma charakter legendarny. Wiadomo jednak, że urodziła się pomiędzy 1680 a 1700 rokiem, jako nieślubne dziecko prawnika Williama Cormaca oraz Peg Bennan – jego pokojówki.

anne bonny piratkaAnne prawdopodobne miał dość wybuchowy temperament. W wieku 13 lat rzekomo dźgnęła nożem dziewczynę służącą w domu swojego ojca… Gdy ojciec pozostawił kobiety bez środków do życia, 19-letnia Anne wyszła za mąż za biednego marynarza i pirata o imieniu James Bonny.

Mniej więcej w latach 1714-1718 wraz z mężem przeprowadziła się do Nassau na wyspie New Providence, znanej jako sanktuarium angielskich piratów. To właśnie tam poznała Jacka Rackhama znanego jako Jack Calico. Wielu mieszkańców otrzymało wówczas królewskie ułaskawienie ogłoszone przez gubernatora Woodesa Rogersa. James Bonny został tajnym informatorem dla gubernatora.

Anne Bonny zaczęła mieszać się z piratami w lokalnych tawernach. Tam spotkała Johna „Calico Jacka” Rackhama, kapitana pirackiego statku. Rackham stał się jej kochankiem, a gdy wyszło na jaw, że jej pierwszy mąż jest donosicielem, postanowiła związać się z Johnem Rackhamem.

Podobno wzięli ślub w 1719 roku na pokładzie skradzionego statku „William”, Na okręcie znalazła się również inna kobieta – Mary Read, która w przebraniu marynarza została schwytana przez ludzi Calico.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Cała trójka została schwytana i skazana na śmierć w 1720 r. przez ludzi gubernatora Rogersa. Gdy angielski okręt zaatakował załogę Williama, niestety broniły się tylko kobiety, ponieważ mężczyźni dzień wcześniej świętowali zdobycie kolejnego statku oraz łupów.

zabójczyni anne bonnyPiratów schwytano i przewieziono na Jamajkę, gdzie odbył się proces. Wyrok śmierci Anne został odroczony, ponieważ była w ciąży. Ostatecznie, w nieznanych dokładnie okolicznościach, została ułaskawiona. Przypuszcza się, że to jej ojciec obawiający się skandalu, gdyby pochodzenie Anne wyszło na jaw, wpłacił za nią wysokie zadośćuczynienie. Jej dalsze losy są nieznane.

Bonny brała udział w walce z mężczyznami, a relacje z jej wyczynów przedstawiały ją jako kompetentną, skuteczną w walce i szanowaną przez jej towarzyszy. Gubernator Rogers ścigał ją listem gończym na równi z innym piratami.

Chociaż Bonny była historycznie znana jako karaibski pirat, nigdy nie dowodziła własnym statkiem.

Podobno ostatnie słowa Bonny do uwięzionego Rackhama brzmiały: „Przykro mi to widzieć, ale gdybyś walczył jak mężczyzna, nie musiałbyś teraz wisieć jak pies„.

Mary Read

mary read piratkaZnana również jako Mark Read, była najsłynniejsza angielką piratką. Urodziła się pod koniec XVII wieku w Londynie. Gdy zmarł jej brat i ojciec Mary była dzieckiem. W tamtym okresie tylko mężczyźni mogli dziedziczyć majątek, więc matka, aby uniknąć biedy przebierała Mary za chłopca. Jako mężczyzna pracowała jako posłaniec.

Później dołączyła do armii brytyjskiej, sprzymierzonej z siłami holenderskimi przeciwko Francuzom (mogło to być w czasie wojny dziewięcioletniej lub podczas wojny o hiszpańską sukcesję).

W wojsku zakochała się w żołnierzu, przyznała się, że jest kobietą i wyszła za niego za mąż. Oboje postanowili odejść z wojska i otworzyli gospodę. Niestety ich szczęście nie trwało długo, gdy w 1717 roku zmarł mąż Mary, kobieta znów postanowiła się przebierać.

losy mary readPowróciła do wojska i ruszyła do Holandii. Stamtąd zaciągnęła się na statek, który płynął do Indii Zachodnich. Został on zaatakowany przez załogę Jacka Rackhama. Mary zdecydowała się dołączyć do piratów, udało jej się zaprzyjaźnić z Anne Bonny, a załoga Williama zaakceptowała drugą kobietę na statku.

Jej dalsze losy są bezpośrednio związane z załogą Jacka Rackhama. Pirackie życie zakończyło się, gdy na piracki okręt napadły władze angielskie. Podobno tylko ona i Anne Bony broniły się, ponieważ mężczyźni byli zbyt pijani by walczyć.

Kiedy wszystkich piratów schwytano i uwięziono na Jamajkę, gdzie stanęli przed sądem.

Podobno Mary w sądzie powiedziała: „Co do powieszenia to niewielki problem. Bo gdyby nie to, każdy tchórz mógłby zostać piratem”.

Obie kobiety uniknęły stryczka, twierdząc że są w ciąży. Mary Read zmarła w więzieniu.

księga o piratkach

Anne Bonny i Mary Read to dwie najbardziej znane kobiety piratki wszechczasów dzięki książce Charlesa Johnsona „Historia najsłynniejszych piratów” z 1724 roku. Nie były jednak ani najgroźniejszymi, ani najbardziej wpływowymi z kobiet trudniących się rozbojem na morzu. Prawdziwa królowa piratów żyła długo przed nimi na Dalekim Wschodzie…

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.