hamak

Jak wybrać dla siebie odpowiedni hamak?

Hamaki od dawna cieszą się dużą popularnością. To świetna alternatywa dla klasycznych leżaków. Sprawdzają się zarówno w ogrodzie, jak i na działce czy biwaku. Odpoczynek w hamaku to idealny sposób na to, aby poczuć się jak na rajskiej plaży i cieszyć się wolnym czasem. Dziś na rynku dostępne są różne rodzaje i modele hamaków. Wybór tego konkretnego nie powinien być jednak przypadkowy. Warto zatem wiedzieć, jak właściwie dobrać dla siebie hamak.

Dobry hamak, czyli jaki?

Jak wspomniano, wybór hamaka nie powinien być przypadkowy. Przy jego zakupie uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Ważne jest choćby to, gdzie ma być on zamontowany, a także to, kto będzie z niego korzystał. Wiedzieć bowiem trzeba, że dostępne na rynku hamaki różnią się od siebie zastosowaniem, sposobem montażu, materiałem wykonania, czy wielkością. Nie każdy model sprawdzi się w przypadku dzieci. Nie każdy będzie można zabrać na przykład na biwak. Dlatego istotne jest, aby w pierwszej kolejności poznać dostępne na rynku rodzaje hamaków.

Jakie wyróżnia się rodzaje hamaków?

Jednym z popularniejszych rodzajów hamaków jest hamak ogrodowy. Taki model dzięki mocnym linkom i hakom zamontować można w dowolnym miejscu do drzew lub słupków. Pamiętać jednak trzeba, że taki hamak nie może być zawieszony zbyt wysoko. Wynika to z tego, że jeśli będzie się nieostrożnym, to można z niego niestety łatwo spaść. W przypadku dzieci polecanym modelem hamaka jest tzw. wiszący kokon. To, co taki hamak wyróżnia to jego dość oryginalny kształt. Jest to pewnego rodzaju siedzisko, w którym dziecko może się bujać w pełni bezpieczne. Co ważne, taki hamak można zawiesić nie tylko na zewnątrz, ale również w pomieszczeniu. Kolejny rodzaj hamaka to hamak ze stelażem. Jego zaletą jest fakt, że można go ustawić w niemal dowolnym miejscu. Jeśli posiada się ogród, w którym brak jest drzew, to hamak ze stelażem sprawdzi się idealnie. Osobom lubiącym podróżować, polecić można hamak turystyczny. To model przystosowany do częstego rozkładania i wieszania.

Z jakiego materiału hamak wybrać?

Hamak musi być przede wszystkim bezpieczny, wytrzymały i wykonany z solidnych elementów. Każda jego część musi być starannie wykończona. Tylko wówczas można mieć pewność, że utrzyma on określony ciężar. W przypadku hamaka turystycznego ważne jest, aby postawić na model, który można łatwo zapakować i który nie zajmuje dużo miejsca. Nie powinien być także skomplikowany w montażu. Oczywiście każdy hamak powinien być wykonany z materiałów odpornych na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Materiał, z którego wykonany jest hamak, nie powinien blaknąć pod wpływem promieniowania słonecznego. Oczywiście powinien być także odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dobrym wyborem będzie zatem bawełna lub mocny nylon. Dobrze, jeśli dodatkowo wzmocniony będzie syntetycznym poliestrem.

Jaki rozmiar hamaka wybrać?

Niezwykle istotną kwestią przy wyborze hamaka jest jego rozmiar. Duże znaczenie ma tu to, czy hamak będzie użytkowany przez dzieci, czy osoby dorosłe. Poza tym ważna jest również dostępna przestrzeń na montaż hamaka. W przypadku osoby dorosłej minimalna długość hamaka wynosić powinna 3,5 m. W przypadku dzieci wystarczy model o długości 2,5 m. Jeśli zaś chodzi o jego szerokość, to ta wynosić powinna 1,2-1,3 m. Oczywiście, jeśli z hamaka miałoby korzystać więcej osób niż jedna, to jego rozmiary muszą być większe. Na rynku dostępne są zarówno hamaki jednoosobowe, jak i dwuosobowe.

Artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.