borovica zatoczka

Czarter w Chorwacji – prostszy niż myślisz

Jeżeli myślisz o swoim pierwszym czarterze jachtu w Chorwacji, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w zaplanowaniu rejsu.

Gotowy? Startujemy w kolejną żeglarską przygodę w Chorwacji!

Uprawnienia

Aby wyczarterować jacht w Chorwacji potrzebujesz stopień minimum Jachtowego Sternika Morskiego oraz świadectwo radiooperatora. Jeżeli nie posiadasz wystarczających uprawnień, rozważ udział w szkoleniu na stopień Voditelj Brodice.

Upoważnia on do żeglowania w Chorwacji na praktycznie każdym jachcie czarterowym oraz do posługiwania się radiem UKF.

Kiedy popłynąć?

Wakacje wydają się rozwiązaniem oczywistym gdy planujesz wakacje z rodziną. Jeżeli jednak na pokładzie będziesz miał tylko dorosłych, weź pod uwagę czarter przed lub po sezonie.

Żeglowanie w maju lub we wrześniu ma wiele zalet:

  • mniej jachtów w portach i zatoczkach
  • mniej turystów w miasteczkach
  • bardziej komfortowa temperatura powietrza – jeżeli lubisz ciepłą wodę żegluj raczej po sezonie
  • niższe ceny czarteru niż w szczycie sezonu

Jak wyposażone są jachty w czarterze?

Każdy jacht dostępny w czarterze wyposażony jest przynajmniej w silnik stacjonarny, żagle, środki bezpieczeństwa, mapy i locję, windę kotwiczną, lodówkę, kuchenkę gazową, instalację wody (najczęściej zimnej i ciepłej), toaletę, prysznic oraz ponton.

Jaki jacht wybrać?

Wielkość jachtu zależeć będzie od liczby załogi, ale również od Twojego doświadczenia. Jeżeli planujesz poprowadzić swój pierwszy rejs, wybierz jacht o długości między 9 a 12 metrów.

Dobrze, jeżeli jacht będzie wyposażony w roler grota i ster strumieniowy. Nie jest to wyposażenie niezbędne, ale na pewno ułatwi żeglugę i manewry w porcie.

Jak zarezerwować jacht?

Możesz skorzystać z wyszukiwarki online dostępnej na stronie https://www.punt.pl/czarter-jachtow-chorwacja/ lub poprosić agencję czarterową o pomoc w znalezieniu odpowiedniej oferty. Pamiętaj, że im dokładniej opiszesz agentowi swoje potrzeby, tym tym lepiej dopasowane do Twoich wymagań jachty Ci zaproponuje.

Mariny, porty, zatoczki…

W Chorwacji możesz zacumować w jednej z wielu marin, portów miejskich lub kotwicowisk. Koszt postoju jachtu do 10 m w marinie wynosi ok. 70 EUR w szczycie sezonu. Do dyspozycji masz prąd, wodę, toalety i prysznice. Nieco taniej i bardziej urokliwie jest w portach miejskich, gdzie zapłacisz za taki sam jacht ok. 30 EUR. Tu również będziesz mógł skorzystać z podobnych udogodnień. Noc możesz spędzić również na kotwicowisku (bezpłatnie) lub na bojce za którą zapłacisz ok. 2,70 EUR za metr długości.

Kaucja lub ubezpieczenie kaucji

W trakcie przekazania jachtu armator poprosi Cię o zdeponowanie kaucji w wysokości minimum 1000 EUR na poczet ewentualnych szkód, jakie mogą się Ci przytrafić się podczas czarteru. Możesz również wykupić ubezpieczenie kaucji, które pokryje koszty w razie szkód. Koszt ubezpieczenia to ok. 10% wartości kaucji. Na rynku dostępne są oferty co najmniej dwóch sprawdzonych ubezpieczycieli – Pantaenius i Yacht Pool. Często ubezpieczenie kaucji dostępne jest również u armatora jachtu.

Jak dojechać?

Do Chorwacji bez problemu dojedziesz autobusem z firmą Retman, samochodem lub dolecisz samolotem. Najwygodniejszy oczywiście będzie samolot. Najwięcej połączeń znajdziesz do Splitu, Zadaru lub Dubrownika. Bilet autokarowy kosztuje 495 zł w obie strony. Jeżeli masz szczęście bilet lotniczy kupisz poniżej 1000 zł.

Pamiętaj, pierwszy czarter jest prostszy niż myślisz.
Trzymamy za Ciebie kciuki.

Chorwacja – rejsy stażowe

Rejsy w Chorwacji dla studentów i dorosłych prowadzimy od 12-lat. Co roku organizujemy też rejsy w Chorwacji dla młodzieży w wieku 14-18 lat.

Chorwacja to bezpieczna kraina setek wysp, tysięcy pięknych zatoczek oraz nieskończonego błękitu. Spokojne wody Morza Adriatyckiego to kolejny krok na trasie żeglarskich przygód. Akwen ten przypadnie do gustu każdemu, kto ceni podróżowanie pod żaglami. Adriatyk to najlepszy akwen, aby zacząć zbierać staż na morskie patenty żeglarskie.

Na rejsie w Chorwacji czeka na Ciebie:

  • Nowoczesny i komfortowy jacht Bavaria 46 Cruiser, z czterema dwuosobowymi kabinami, dwiema łazienkami z prysznicem, bogato wyposażonym kambuzem oraz piękną mesą – słowem bardzo przestronny i komfortowy jacht.
  • Dużo więcej wypoczynku i pięknej pogody – spokojny rejs po chorwackich wodach płynie w rekreacyjnej atmosferze, zawsze mamy czas, aby bez pośpiechu nacieszyć się każdą chwilą spędzoną pod żaglami, na postoju na kotwicy czy w nadmorskich miasteczkach.
  • Śródziemnomorski krajobraz adriatyckiego wybrzeża – nowoczesne porty jachtowe i maleńkie leniwe przystanie, rozsiane na setkach chorwackich wysepek, architektura, kuchnia i atmosfera południowego krańca Europy.

Zobacz pełną ofertę rejsów w Chorwacji.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.