Poradnik początkującego żeglarza – co zabrać na pierwszy rejs?

Poradnik początkującego żeglarza – co zabrać na pierwszy rejs?

Pierwszy rejs to niezapomniana przygoda, a jednocześnie duża odpowiedzialność. Dowiedz się, co należy ze sobą zabrać, aby miło i bezpiecznie spędzić czas na pokładzie.

Dobre obuwie i solidnie wykonana odzież

O wyborze obuwia na pokład nigdy nie może decydować przypadek. Tymczasem wielu początkujących żeglarzy zabiera ze sobą sandały czy klapki, co stanowi olbrzymi błąd. Odsłonięcie stopy to prosta droga do urazu – wystarczy kontakt z wystającymi elementami kadłuba.

Najlepiej postawić na wygodne trampki lub inne obuwie z zabudowanym przodem i ogumowaną podeszwą, która znacznie obniży ryzyko poślizgnięcia się. Jednocześnie buty powinny zapewniać komfortowe poruszanie się po jachcie. Nie zapomnij również zabrać ze sobą kaloszy, jeśli tylko istnieje ryzyko deszczu (na rynku nie brakuje modeli z ocieplaną wkładką).

Czas wybrać odzież, która zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo podczas każdej pogody. W ciepłe dni idealnym rozwiązaniem będzie wybór wygodnej koszulki oraz stylowych, a zarazem odpornych na uszkodzenia spodenek Pit Bull.

Jeżeli aura jest niepewna, najlepiej sięgnąć po odzież żeglarską, która ochroni Cię przed chłodem, wiatrem i deszczem. Dobrze sprawdzi się kurtka z tkaniny nieprzemakalnej, a także spodnie z szelkami podszyte polarem. Jeżeli jednak nie masz jeszcze profesjonalnych ubrań, możesz postawić na dobrą pelerynę, która również zapewni Ci ponadprzeciętny komfort. Gdy Twój rejs przedłuża się do późnych godzin lub po prostu uwielbiasz nocne żeglowanie, nie zapomnij o śpiworze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli praktyczne akcesoria

Czasami łatwo zapomnieć o podstawowych środkach, które zabezpieczą Cię przed ukąszeniami komarów. Tymczasem te nieznośne owady to prawdziwa zmora wszystkich miłośników wypoczynku nad wodą. Obok preparatu na ukąszenia zabierz ze sobą żel łagodzący, który znajdzie zastosowanie tuż po ugryzieniach. W ekwipunku żeglarza powinien również znaleźć się krem z filtrem słonecznym oraz balsam po opalaniu. A jeśli zapomnisz użyć kremu, może przydać się pianka na oparzenia.

Pamiętaj, że oparzenia słoneczne bywają bardzo niebezpieczne. Nie tylko powodują zaczerwienienie, ale również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka skóry.

Kolejnym elementem, który wpłynie na bezpieczeństwo podczas przygód na jachcie, jest nakrycie głowy. Najlepiej postawić na czapeczkę żeglarską ze specjalnymi linkami i zaczepem do kołnierza. Taka budowa zapewnia stabilność nakrycia głowy nawet podczas silnego wiatru. Zwykła czapka z daszkiem również ochroni Cię przed słońcem, lecz musisz jej dobrze pilnować. Natomiast w chłodniejsze dni najlepiej sprawdzą się czapki wełniane.

Pora na akcesoria, dzięki którym żeglowanie stanie się łatwiejsze. Na pewno warto zabrać ze sobą rękawice bez elementów na końce palców. W przeciwnym razie manewrowanie linami mogłoby się skończyć otarciami dłoni, a nawet poważniejszymi ranami. Nie warto ryzykować, tym bardziej że kupisz je w dobrej cenie. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być rękawice rowerowe.

Dobry nóż żeglarski, a nawet zwyczajny scyzoryk czasami może ochronić życie. Podczas wypadku i zawalenia się konstrukcji jachtu, otoczenie plątaniną lin stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. Sytuacja będzie jeszcze gorsza, gdy znajdziesz się w wodzie. Bez tego akcesorium ani rusz!

Przyda się również latarka, a najlepiej popularna czołówka. Dzięki niej szybko odnajdziesz wszystkie potrzebne przedmioty.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.