jak przygotować się do rejsu

Jak się przygotować do rejsu lub do obozu żeglarskiego?

Żeglarstwo to popularny sport wodny. Dla wielu osób to pasja oraz sposób na spędzanie czasu wolnego. Wyjazd na żagle powinien być starannie zaplanowany. Należy dokładnie zapoznać się z trasą podróży, zaplanować posiłki, sprawdzić prognozę pogody, spakować wszystkie potrzebne rzeczy. Przygotowania do wyjazdu na żagle należy zacząć odpowiednio wcześnie.

Co zabrać w rejs?

W rejs koniecznie należy zabrać nieprzemakalną kurtkę i spodnie oraz kalosze żeglarskie. Nawet jeśli trafimy na ładną pogodę, sztormiak i kalosze uchronią nas przed wodą wdzierającą się na pokład. Przyda się czapka, która uchroni głowę i uszy przed wiatrem. Niezbędne są okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV, czapka za daszkiem lub chustka na głowę chroniąca przed słońcem.

Nie zapominajmy o rękawicach żeglarskich, chroniących dłonie przed otarciami oraz o kremie z wysokim filtrem UV. Spakujmy też bieliznę termoaktywną, odpowiednią ilość ubrań zarówno na cieplejsze, jak i na chłodniejsze dni. Trzeba też zabrać śpiwór, ubranie do spania, przybory toaletowe, apteczkę. Przyda się latarka, scyzoryk, termos lub kubek termiczny.

Niezbędna jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna

Nie wystarczy tylko dobry sprzęt, odpowiednio spakowany bagaż i umiejętności. Należy też zawczasu zadbać o kondycję fizyczną i psychiczną, wzmocnić i przygotować organizm, aby dobrze poradził sobie z wysiłkiem, jakim jest żeglowanie. Żeglowanie to sport dość wymagający. Bez odpowiedniego przygotowania, bez odpowiedniej kondycji nie ma co się spodziewać, że nasz wyjazd na żagle będzie udany.

Żeglowanie nie jest też sportem nie do końca bezpiecznym. Dlatego z uroków tego sportu należy korzystać umiejętnie, trzeba też szybko reagować i szybko podejmować właściwe decyzje.

Najważniejszą umiejętnością niezbędną do uprawiania tego sportu jest pływanie. Aby więc dobrze przygotować się do sezonu żeglarskiego, warto często chodzić na basen. Dobre efekty przyniesie też korzystanie z innych form aktywności fizycznej, z treningów na siłowni lub z ćwiczeń w domowym zaciszu przy pomocy niektórych sprzętów takich, jak np. kettlebell. Tego rodzaju treningi wzmocnią mięśnie, dzięki czemu łatwiej będzie nam zapanować nad żaglówką.

Nie wolno też zapomnieć o zdrowej diecie bogatej w witaminy i minerały. Ma ona istotny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję. Jeżeli mamy nadwagę, warto zrzucić kilka kilogramów.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.