Życzenia żeglarskie na święta i urodziny
Zbliżają się święta i pewnie niejeden z Was chciałby złożyć swojemu przyjacielowi – żeglarzowi życzenia, które trafiłyby wprost do Jego żeglarskiego serca. No dobrze, ale czego właściwie można życzyć wilkowi morskiemu? Jeśli jeszcze nie znasz odpowiedzi na to pytanie, to na pewno treść tego artykułu Cię zainteresuje. Przybliżę w nim, jak złożyć trafione życzenia żeglarskie komuś, kto najchętniej nie schodziłby z jachtu.
Spis treści
Życzenia dla żeglarza
Chcąc złożyć życzenia świąteczne lub urodzinowe żeglarzowi możemy mieć dylemat jakich wiatrów życzyć? Silnych czy pomyślnych? Zasadniczo obie formy będą poprawne. Dużo zależy od interpretacji. Dla niektórych życzenie pomyślnych wiatrów sugeruje, znikome umiejętności danego żeglarza.
Jednak jak dla mnie każdy wiatr (o ile jest) jest pomyślny. W końcu silny wiatr może być jednocześnie pomyślny, mimo wszystko typowym życzeniem żeglarskim będzie „pomyślnych wiatrów”.
Drugim często powtarzanym życzeniem żeglarskim jest „stopy wody pod kilem” lub w skróconej formie „stopy wody”.
Stopy wody pod kilem – co to znaczy?
Może zacznijmy od tego – co to jest kil. Zamiennie stosowana nazwa to stępka, także jest to najniżej położona główna belka konstrukcyjna jachtu. Ma ona wpływ na kształt i wytrzymałość konstrukcji kadłuba. Kiedyś produkcję dowolnego okrętu (może oprócz indiańskiego czółna) zaczynano właśnie od kilu.
Stopa, czyli jakieś 30 cm odległości od kilu do dna gwarantowało, że jacht nie stanie na mieliźnie. W okresie, kiedy nie było służb, które mogłyby pomóc dzielnym marynarzom, było to bardzo ważną kwestią. Tak więc, życzenie komuś stopy wody pod kilem, to nic innego jak wyrażanie nadziei na bezpieczny rejs.
Żeglarskie życzenia urodzinowe
Wprawdzie nie ma jakiś szczególnych żeglarskich życzeń urodzinowych, ale każdemu żeglarzowi możemy przy tej okazji życzyć np.:
- pomyślnych wiatrów,
- stopy wody pod kilem,
- połamania rumpla.
Zdjęcie z jednej z naszych żeglarskich przygód na rejsie po Wyspach Zielonego Przylądka.
Czego jeszcze życzyć żeglarzom?
W życzeniach żeglarskich można wspomnieć o „dobrych lądach” i „pięknych rejsach” oraz o „szczęśliwych powrotach”. Warto również przywołać „ciekawe przygody”, które każdy pasjonat żeglarstwa kocha nad życie! A w nich właśnie tę adrenalinę i nowe, ciekawe lądy do odkrycia.
Dla żartu można również wspomnieć o worku pieniędzy na żeglarski ekwipunek (wyposażenie żeglarza), bo przecież jak wszyscy wiemy nie jest to tania inwestycja. Można też życzyć dużo humoru, który przydaje się podczas żmudnej pracy na jachcie. Tutaj znajdziesz fajne dowcipy żeglarskie.
Jeśli dana osoba jest nam szczególnie bliska, może warto w prezencie podarować jej udział w interesującym rejsie? Kilka ciekawych propozycji znajdziecie w naszej ofercie na imprezy żeglarskie.
Przykładowe żeglarskie życzenia
Z okazji zbliżających się świąt życzę Ci, aby wiatry, które będą hulać po żaglach Twego okrętu, zawsze były pomyślne i byś zawsze miał stopę wody pod kilem, niech ciekawe przygody, które Cię spotkają, kończą się bezpiecznym powrotem do rodzinnej przystani.
Żeglarskie życzenia świąteczne
Tutaj musimy zdać się na własną kreatywność. Żeglarskie życzenia świąteczne będą więc mieszanką żeglarskich terminów, powiedzonek i dobrego humoru. Można w ten sposób życzyć żeglarzowi: „worka kilwateru” lub „wiadra bajdewindu”.
Wielkanocne śniadanie podczas kwietniowego rejsu w Chorwacji. Zapraszamy na rejsy żeglarskie w Chorwacji dla młodzieży i dorosłych.
Żeglarskie życzenia noworoczne
Mogą to być życzenia „bardzo żeglarskiego roku” lub „odkrycia nowych horyzontów”. Naszym żeglarzom życzymy także „wielu żeglarskich przygód”. Nie zabraknie ich w naszym żeglarskim kalendarzu na rok 2022, w którym pełno jest żeglarskich wypraw. Zobacz: Rozpoczęcie i zakończenie sezonu żeglarskiego w Szkole PuntoVita.