Zakaz cumowania do brzegu na Mazurach

Zakaz cumowania do brzegu na Mazurach

Cumowanie na dziko jest częstym elementem mazurskich rejsów. Warto wiedzieć, gdzie można zacumować jacht przy brzegu, a w jakich miejscach jest to zabronione. Trzeba pamiętać, że cumowanie w niedozwolonym miejscu może wiązać się z mandatem. Jest także niezgodne z etykietą żeglarską i dobra praktyka żeglarską. Gdzie można, a gdzie nie można zacumować jacht na dziko na Mazurach?

Gdzie nie można cumować na dziko na Mazurach?

Cumowanie do brzegu jest zabronione tylko w kilku miejscach na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W trakcje rejsu jachtem po jeziorach warto wiedzieć, gdzie nie wolno nam przybić do brzegu.

 • Wschodni brzeg jeziora Kisajno
 • Wyspy na jeziorze Kisajno
 • Wyspy na jeziorze Dargin
 • Wyspy na jeziorze Dobskim
 • Wyspy na jeziorze Mamry
Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Przy wschodnim brzegu jeziora Kisajno, przez około dwa kilometry na północ od Stanicy Wodnej Stranda rozciąga się teren strzelnicy garnizonowej Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Przy brzegu zobaczymy żółte boje. Absolutnie NIE WOLNO tam cumować.

Wyspy na jeziorze Kisajno, Dargin, Dobskim i Mamry są objęte ochroną rezerwatu „Wyspy na jeziorze Mamry i Kisajno”. Utworzony już 1957 roku rezerwat chroni głównie miejsca lęgowe ptactwa. Oznacza to, że ochroną są objęte nie tylko same wyspy, ale też zarośla trzcinowe wokół wysp.

Rezerwat obejmuje wszystkie 20 wysp na jeziorach Mamry i Kisajno. Największą z nich jest Upałty na jeziorze Mamry. Piszemy tej wyspie więcej w artykule O trzech wyspach na Mazurach w kontekście żeglarskim.

Wyspa Gilma

Wyspa Gilma widziana z pokładu jachtu. Widoczny wąski przesmyk pomiędzy wyspą a brzegiem, który pokonują jachty na żaglach. Cumowanie do tej wyspy jest zabronione.

Gdzie cumować na dziko?

Na Mazurach jest wiele ciekawy miejsc, w których możemy zacumować jacht na dziko lub na pół dziko (wiąże się to z opłatą postojową, ale mamy dostęp do podstawowej infrastruktury jak toaleta, woda czy wyznaczone miejsce na ognisko).

W północnej części Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich warto odwiedzić na przykład:

 • Zatokę Zimny Kąt na końcu Łabędziego Szlaku (jezioro Kisajno)
 • Zatokę Kąt Rajcocha (jezioro Dobskie)
 • Półwysep Dziewiszewski Róg (jezioro Dobskie)
 • Plaże Roganty (jezioro Dargin)
 • Niewielka zatoka na zachód od wejścia do Sztynortu
Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Piszemy o nich więcej w artykule Boczne szlaki żeglarskie – Mazury północne.

Pole namiotowe „Roganty”

Pole namiotowe „Roganty” położone na południowym brzegu jeziora Dragin to jedno z najpiękniejszych miejsc do cumowania do brzegu na Mazurach.

W południowej części szlaku żeglarskiego na WJM liczba miejsc do cumowania na dziko jest znacznie większa. Dość wymienić takie miejsca jak:

 • Zatoka Rominek (jezioro Ryńskie)
 • Zatoka Skanał (jezioro Tałty)
 • Wyspa Czarcia i Pajęcza (jezioro Śniardwy)
 • Binduga Młyńska (jezioro Seksty)
 • Wiele miejsc na jeziorze Bełdany
 • Niezliczona liczba miejsc na jeziorze Nidzkim
 • Zatoka Rudzka na jeziorze Roś

Przeczytasz o nich więcej w artykule Najciekawsze szlaki żeglarskie na Mazurach – Mazury południowe.

Ciekawe miejsca do cumowania na dziko

Gdzie najlepiej cumuje się na dziko na Mazurach? W tym miejscu wskażemy 4 ciekawe miejsc do cumowania jachtem na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich:

 • Zatoka Rominiek na jeziorze Ryńskim – jest to zakątek, który bardzo często odwiedzamy podczas naszych obozów żeglarskich dla młodzieży. Jest to jeden najpiękniejszych zakamarków Szklaku Żeglarskiego na Mazurach. Licząca dwa kilometry długości zatoka leży w zachodniej części jeziora Ryńskiego.
 • Binduga Port na jeziorze Seksty – w południowej części jezioro Śniardwy tworzy rozległe rozlewisko nazywane często jeziorem Seksty. Wraz z przylegającym do niego od zachodu niewielkim jeziorem Kaczerajno tworzy jeden z najbardziej tajemniczych zakątków na całych Mazurach. Akwen otoczony mokradłami. Możemy odnaleźć tu zakątki takie jak binduga Port – ukryty w puszczy dawny basen portowy, służący niegdyś do transportu drewna.
 • Binduga Zamordejska na jeziorze Nidzkim – licząca dwa kilometry długości wąska zatoka o przedziwnym kształcie uznawana jest za najpiękniejszą na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W cieniu Puszczy Piskiej porastającej strome zbocza zatoki jest dużo wygodnych miejsc do zacumowania. Jezioro Nidzkie to jedno z najdzikszych dużych mazurskich jezior – znajdziemy tu niezliczoną liczbę miejsc do cumowania jachtem do brzegu.
 • Zatoka Rudzka na jeziorze Roś – brzegi jeziora Roś są w większości zarośnięte szerokim pasmem trzcin. Ciekawe miejsca do cumowania znajdziemy na wschodnim krańcu jeziora w Zatoce Rudzkiej.

Poradnik żeglarski

poradnik-cumowanie-na-dzikoPobierz darmowy poradnik pdf: Cumowanie na dziko PORADNIK

 • Manewr podejścia do dzikiego brzegu krok po kroku.
 • Dobre praktyki przy cumowaniu na dziko
 • Najlepsze miejsca do dzikiego postoju na Mazurach
 • Kod rabatowy na rejsy żeglarskie

Bibliografia:
1. Upałty (wyspa), https://pl.wikipedia.org/wiki/Upa%C5%82ty_(wyspa) [dostęp 03.03.2023]
2. Rezerwat przyrody Wyspy na jeziorze Mamry i Kisajno, https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Wyspy_na_jeziorze_Mamry_i_Kisajno [dostęp 03.03.2023]

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.