Profesjonalna pogoda dla żeglarzy.

Profesjonalna pogoda dla żeglarzy. Nie daj się zaskoczyć sztormowi!

Nie bez powodu w żeglarskich szantach często powtarza się motyw szacunku do żywiołu. W istocie, jeżeli nie przygotujemy się odpowiednio do rejsu można przeżyć groźne chwile pod żaglami. Sprawdzanie prognozy pogody i dostosowywanie planów żeglugowych do warunków na wodzie jest podstawą, bez której nikt nie powinien wyściubiać dziobu z portu. W tym artykule dowiesz się, gdzie szukać i jak analizować informacje pogodowe jadąc na żagle.

Żeglarską pogodę sprawdzaj z wyprzedzeniem

Jakkolwiek i gdziekolwiek będziesz sprawdzać prognozę pogody, zawsze rób to z wyprzedzeniem. Zanim wyjedziesz na urlop, przez parę dni sprawdzaj prognozę pogody i obserwuj, na ile przepowiednie synoptyków się spełniają.

Jeżeli korzystasz z aplikacji pogodowych, polecam Ci robić zrzuty ekranu z prognozą na trzy dni do przodu. W miarę upływu dni analizuj, jak zmieniają się zapowiedzi. Czasem te sprzed dwóch dni są bardziej trafne niż z dnia bieżącego. Szczególnie miej się na baczności, jeżeli zapowiadana od jakiegoś czasu burza nagle zniknęła z prognozy!

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Dlaczego sprawdzanie prognozy pogody jest tak ważne dla żeglarzy?

Podczas naszych rejsów szkoleniowych dla młodzieży i dorosłych kładziemy bardzo mocny nacisk na wagę nauki meteorologii. Oczywiście nie oczekujemy, że po naszym kursie każdy zostanie profesjonalną, jednoosobową stacją meteorologiczną… Zależy nam, aby nasi kursanci wyrobili u siebie nawyk sprawdzania prognozy pogody przed wypłynięciem oraz obserwowania akwenu i zmieniających się na nim warunków. Lekceważąc komunikaty meteorologiczne można wpakować się w nie lada tarapaty, z których potrzeba awaryjnego cumowania podczas burzy w trzcinach może być najmniejszym problemem.

Niestety, nawet na jeziorach na śródlądziu zdarzają się porywiste burze, które często nie obchodzą się bez ofiar. Doceńmy więc, że żyjemy w czasach, kiedy niemal każdy może w ciągu jednej chwili sprawdzić w telefonie prognozę na najbliższy czas i korzystajmy z tych zdobyczy technologicznych. Poświęcenie paru minut na przeczytanie i analizę danych pogodowych może uratować nam samopoczucie podczas urlopu, o ile nie zdrowie… lub nawet życie.

cirrusy

Cirrusy nie mają najlepszej reputacji wśród żeglarzy. Jak mówi przysłowie: „gdy cirrus na niebie, pogoda się… zepsuje”. Opuszczamy port w Mikołajkach, na szczęście do Starych Sadów niedaleko.

Jak sprawdzać profesjonalną pogodę dla żeglarzy?

Stare, dobre żeglarskie przysłowie mówi, że dobry żeglarz czerpie informacje pogodowe z jak największej ilości źródeł, a nie ufa żadnemu z nich. Istotnie, doświadczenie nabyte podczas wielu rejsów pokazuje, że dobrą praktyką jest analizowanie prognoz na paru niezależnych serwisach pogodowych, a następnie porównywanie ze sobą tych danych.

Dobrze jest na czas trwania rejsu porzucić prognozy proponowane przez popularne serwisy, wybierając w zamian te dedykowane specjalnie dla żeglarzy. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze serwisy pogodowe dla żeglarzy, jednak nie oznacza to, że nie powinniście korzystać z innych. Przy odrobinie praktyki znajdziecie te źródła, które będą dla was najwygodniejsze. Ważne jest jedynie, aby zawsze sprawdzać prognozę w przynajmniej dwóch różnych źródłach i przez cały czas żeglugi czujnie obserwować akwen, zamiast ufać bezgranicznie prognozom.

Którą żeglarską prognozę pogody wybrać?

1. yr.no

Jest to norweski serwis pogodowy obejmujący prognozami cały świat. A choć nie jest to strona dedykowana dla żeglarzy, wśród wielu z nas cieszy się sporym uznaniem. Mimo, że nie jest bardzo szczegółowa, często sprawdza się z dużą dokładnością.

2. ICM Meteo

Na wodach śródlądowych najczęściej spotyka się właśnie prognozy oferowane przez ICM. Jest to całkiem dokładne narzędzie, jeżeli tylko potrafi się z niego korzystać. Nie przerażaj się zawiłymi na pierwszy rzut oka wykresami! Przy odrobinie praktyki nauczysz się odczytywać je bez spoglądania na legendę.

3. Burzowo.info

Jest to aplikacja pokazująca w czasie rzeczywistym występowanie opadu i wyładowań atmosferycznych. Dobrze jest obserwować dane przedstawiane na podstawie radarów burzowych, ponieważ tego typu aplikacje pokazują bieżącą sytuację z dużą dokładnością.

Nie wahaj się również testować innych serwisów i żeglarskich aplikacji pogodowych. Ciągle powstają nowe prognozy pogodowe dla żeglarzy, a na rynku zapowiedzi meteorologicznych panuje duża konkurencja – tym lepiej dla nas, ponieważ dostajemy coraz dokładniejsze dane.

Przeżyj najlepsze wakacje 2024! Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Zobacz ofertę → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Jak nauczyć się korzystać z profesjonalnej prognozy pogody dla żeglarzy?

Nie zawsze aplikacje płatne będą lepsze w praktycznym użyciu niż te darmowe. Jak korzystać z aplikacji pogodowych pokazujemy w czasie rejsów doszkalających na specjalnie przygotowanych zajęciach. W tym roku realizujemy je podczas Ekspedycji Jeziorak. W programie zajęć znajduje się również korzystanie z aplikacji umożliwiających zdobycie profesjonalnej prognozy pogody dla żeglarzy.

rejs po jezioraku

Na naszych Ekspedycjach można mocno rozwinąć swój żeglarski warsztat. Zobacz Czym są mazurskie Ekspedycje? 

Na jakie elementy prognozy dla żeglarzy zwracać szczególną uwagę?

W planowaniu rejsu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę siłę i kierunek wiatru. Zapowiadany silny wiatr? Zrefuj żagle przed wyjściem z portu – na wodzie dużo łatwiej będzie można w razie potrzeby zdjąć refy, a refowanie na wodzie jest o wiele trudniejsze i – co tu ukrywać – stresujące.

Zwróć ponadto uwagę na zapowiadane porywy wiatru, czyli mocniejsze podmuchy.

Należy także sprawdzić zapowiedzi dotyczące występowania opadu i wyładowań atmosferycznych.

Istotnym punktem podczas sprawdzania żeglarskiej prognozy pogody jest także ciśnienie atmosferyczne. Jeżeli prognoza zapowiada nagły spadek ciśnienia, istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia burzy – nawet jeżeli sama burza nie jest na prognozie odnotowana!

System Sygnalizacji Ostrzegawczych na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Jeżeli wybieracie się na Mazury, jest duża szansa, że będziecie mieli okazję do zaobserwowania pracy latarni ostrzegawczych. SSO ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi. Latarnie mają dwa tryby świecenia:

40 błysków na minutę informuje, że spodziewane są burze i wiatr,
90 błysków na minutę oznacza, że w obecnej chwili występuje burza bądź silny wiatr.

Jeżeli zauważymy sygnały świetlne nadawane przez latarnię, niezależnie od częstotliwości najrozsądniej będzie niezwłocznie skierować się do najbliższego portu.

Prognoza pogody na morzu

Powyższe wskazówki dotyczą przede wszystkim prognozy pogody dla żeglarzy śródlądowych. Na rejsie morskim powinniśmy korzystać z prognoz pogody z nieco innych źródeł. Tych młodych żeglarzy, którzy mają już patent żeglarski i pływali po śródlądziu, zapraszamy na zapoznawczy morski rejs jachtem po Zatoce Gdańskiej – pokażemy na nim, skąd brać prognozę pogody na morzu.

rejs jachtem po zatoce gdanskiej

Pierwsza fala” to zapoznawczy rejs jachtem po Zatoce Gdańskiej dla młodzieży. W ciągu tygodnia bezpiecznej żeglugi po osłoniętym akwenie pokażemy młodym żeglarzom podstawy żeglarstwa morskiego.

Na zakończenie

Pamiętaj, że sprawdzenie prognozy pogody nie zwalnia cię z obowiązku nieprzerwanego, bacznego obserwowania akwenu i pogody. Sytuacja na żaglach zwykle zmienia się dynamicznie, ale nadejście burzy można przewidzieć na podstawie chociażby wypiętrzania się chmur. Miej na uwadze, że dobry żeglarz to taki, który wpływa do portu przed burzą, a nie w trakcie.

Podsumowując:

  • Koniecznie sprawdzaj prognozę przed wypłynięciem z portu.
  • Zapisuj prognozy pogody na parę dni do przodu i analizuj, jak się zmieniają.
  • Porównuj prognozy z co najmniej dwóch serwisów pogodowych.
  • Prowadź baczne obserwacje akwenu i zmian pogody na bieżąco.
  • Dostosuj swoje plany żeglarskie do zapowiadanych i panujących warunków.
  • Do zobaczenia na zajęciach z meteorologii dla żeglarzy!

basia zaczek

Barbara „Zajączek” Zaczek

Zajęcia z meteorologii dla żeglarzy prowadzi od 2016 roku, uczy jak praktycznie posługiwać się aplikacjami i żeglarskimi prognozami pogody. Prowadzi osłonę meteorologiczną na obozach żeglarskich na Mazurach.

Jachtowy Sternik Morski PZŻ, Instruktor Żeglarstwa PZŻ, Instruktor Motorowodny PZMiNW oraz radiooperator dalekiego zasięgu LRC. Ukończyła zintegrowany kurs STCW oraz zaawansowany kurs meteorologiczny.

Przygodę z żeglarstwem zaczynała jako kursantka w Szkole Żeglarstwa PuntoVita. Wszystkim ciekawym jak wygląda praca w żeglarstwie poleca artykuł: Jak wygląda praca instruktora żeglarstwa?

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.