Kurs radiooperatora SRC RYA

Dlaczego warto odbyć kurs radiooperatora SRC RYA?

Jeżeli w przyszłości planujesz samodzielny czarter jachtu morskiego lub chcesz żeglować jako wykwalifikowany załogant to kurs radiooperatora SRC jest dla Ciebie niezbędny.

Wiele krajów wymaga, by na jachtach morskich przynajmniej jedna osoba miała uprawnienia do obsługi urządzeń radiowych. Świadectwo SRC jest wymagane od osób czarterujących i prowadzących jachty w większości krajów Europy (np. w Chorwacji, Grecji). Jeżeli w przyszłości planujesz samodzielny czarter jachtu lub chcesz żeglować jako wykwalifikowany załogant to szkolenie jest przewidziane właśnie dla Ciebie.

All inclusive

Nasza cena zwiera wszystkie koszty związane z kursem radiooperatora, obowiązkowym podręcznikiem, egzaminem i certyfikatem!

Terminy i cennik szkoleń na radiooperatora

Termin Miejsce Cena kursu
25.II.2017
1 dzień
Poznań
ul. Dąbrowskiego 79 A
850zł/os* Szczegóły

Czytaj więcej o kursie radiooperatora w Poznaniu »

Cena kursu wynosi: 850 zł/os.

* przy wczesnej rezerwacji do 30 listopada 2016 r. cena promocyjna 680 zł!

Jak wygląda szkolenie radiooperatora?

jak wygląda szkolenie radiooperatora srcSzkolenie jest przeprowadzane w małych grupach 6-10 osób i trwa ok. 6-8 godzin. Na kursie będziesz ćwiczył umiejętności na profesjonalnych symulatorach (prawdziwe UKF-ki dostosowane do symulowania rzeczywistych warunków – umożliwiają np. próbne wysłanie wezwania o pomoc za pomocą DSC.

Na kursie radiooperatora SRC zapoznasz się z popularnymi radiotelefonami morskimi firm ICOM i Raymarine. Dzięki stworzonym zestawom szkoleniowym, możemy symulować prawdziwą rozmowę lub nadać wywołanie DSC tak jak w rzeczywistości. Szkolenie prowadzone jest w języku polskim.

Jakie uprawnienia? Polskie czy brytyjskie?

W Polsce możemy zdobyć uprawnienia SRC wydawane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (polskie SRC) albo przejść kurs i zdać egzamin RYA czyli Royal Yachting Association (brytyjskie SRC). Formalnie uprawnienia są równoważne, więc jakie SRC warto zrobić?

Polskie SRC

Pytania egzaminacyjne jakie musimy wykoć na blachę są dostępne na stronie UKE, tam też znajdziemy dokumenty związane z egzaminem oraz miejsca i terminy sesji.
Zgłoszenie, dwa zdjęcia oraz kopię opłaty 120 zł za egzamin przesyłamy najpóźniej 14 dni przed wybranym przez nas terminem. Test jednokrotnego wyboru składa się z ok. 130 pytań, z których większość dotyczy wiedzy raczej dla entuzjastów radiokomunikacji niż ludzi chcących wykorzystywać radio w celach łączności, np.: o wysokość orbit polarnych satelitów albo gęstość elektrolitu akumulatorów kwasowych. Trzeba też nauczyć się na pamięć poszczególnych kroków w posługiwaniu się radiem i zaznaczyć te procedury na rysunku radia… nie używanego już od 10 lat.

Do przystąpienia do egzaminu SRC UKE nie wymaga ukończenia kursu, ale brak kursu powoduje jedynie teoretyczną znajomość obsługi urządzeń w dodatku dość archaicznych. Polskie SRC wymaga więc tylko wykucia 130 pytań na pamięć i 120 złotych. Można zrobić te uprawnienia nie widząc prawdziwego radia na oczy…

SRC według RYA

Zdobycie uprawnień radiooperatora RYA wymaga ukończenia jednodniowego szkolenia, obejmującego praktyczne strony komunikacji radiowej. Teoria obejmuje tylko niezbędną wiedzę teoretyczną i uczy najpotrzebniejszych rzeczy. Kurs w systemie SRC oferuje coraz więcej szkół żeglarskich. Samo szkolenie kosztuje najczęściej minimum 350-400 złotych, ale jest to jedna z najważniejszych inwestycji w nasz rozwój żeglarski.

Na kursie z instruktorem mamy możliwość przećwiczenia zdobytej wiedzy w praktyce, zapoznajemy się z działaniem radia VHF w praktyce (włączając w to działanie DSC – wzywanie pomocy) oraz komunikacją z innymi użytkownikami w różnych sytuacjach. Na kursie używa się symulatorów szkoleniowych, czyli prawdziwych radioodbiorników dostosowane do symulowania rzeczywistych warunków – umożliwiają np. próbne wysłanie wezwania o pomoc za pomocą DSC. Ponadto w trakcie kursu obowiązkowo musimy zakupić podręcznik SRC RYA nr G31 w j. angielskim w cenie 60 zł.

Dużą zaletą szkolenia w systemie RYA jest egzamin – przeprowadzany przez instruktora bezpośrednio po kursie – polega na praktycznym zademonstrowaniu obsługi UKF-ki i krótkim teście. Zdawalność sięga blisko 100%. Koszt egzaminu wynosi 60 funtów (ok. 300 zł), a na prestiżowy certyfikat wystawiany przez RYA czekamy kilka tygodni.

Radiooperator UKE i RYA – za i przeciw

Jeżeli zależy nam tylko na „papierach” i jesteśmy dobrzy w zakuwaniu na pamięć niepraktycznej wiedzy to niedrogi egzamin UKE jest jak najbardziej dla nas. Kurs SRC RYA to konkretna nauka i kompetencje oraz certyfikat najbardziej prestiżowej organizacji żeglarskiej na świecie, za które zapłacimy w sumie blisko 900 zł. Jeżeli myślisz o swoim rozwoju żeglarskim poważnie, chcesz czarterować jacht lub płynąć jako pierwszy oficer – polecamy Ci kurs SRC RYA.

Co dają uprawnienia SRC?

co dają uprawnienia srcRadiooperator SRC (Short Range Certificate) jest uprawniony do wykonywania obowiązków radiowych w obszarze morza A1 na statkach nie podlegających Konwencji SOLAS (Safety of Life at Sea), wyposażonym w urządzenia GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System).

W wielu krajach jest to dokument obowiązkowo wymagany do czarteru jachtu (np. w Chorwacji).

Jak wygląda egzamin radiooperatora?

jak wygląda egzamin radiooperatora

 

W systemie RYA egzamin jest przeprowadzany przez instruktora bezpośrednio po kursie. Polega na praktycznym zademonstrowaniu obsługi UKF-ki i krótkim teście.

Jaki certyfikat otrzymam?

certyfikat rya

 

Świadectwo jest wydawane przez RYA – The Royal Yachting Association, wysyłane bezpośrednio z Anglii i honorowane na całym świecie (również w Polsce).

Jakie trzeba mieć doświadczenie / uprawnienia?

Aby wziąć udział w szkoleniu i przystąpić do egzaminu nie trzeba mieć doświadczenia żeglarskiego ani innych dokumentów. Jedyny wymóg to ukończone 16 lat.

Jak przygotować się do kursu radiooperatora?

Przed wzięciem udziału w kursie zalecane jest zapoznanie z kursem on-line. Prosimy o przyniesienie zdjęcia w wymiarach 3,5×4,5cm, które będzie wykorzystane na dokumencie.

Print Friendly, PDF & Email