Jak zostać żeglarzem jachtowym? Z nami złapiesz “bakcyla”!

Jak zostać żeglarzem jachtowym? Z nami złapiesz “bakcyla”!

Sezon letni to dobry moment na różne aktywności na świeżym powietrzu. Ciepłe dni sprawiają, że wiele osób wybiera się na rower, rolki, spacer czy spędza czas nad jeziorem. Lato to również szczyt sezonu dla żeglarzy. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś/zastanawiałaś się jak znaleźć się na pokładzie jachtu, ten artykuł jest dla Ciebie. Z tego właśnie artykułu dowiesz się, jak zostać żeglarzem.

Od czego zacząć, aby zostać żeglarzem jachtowym?

Przede wszystkim od wyboru dobrej szkoły żeglarskiej. Najlepiej wybrać taką z wieloletnim doświadczeniem, oferującą szkolenia żeglarskie dla Twojej grupy wiekowej. Co dalej? Teraz wystarczy wybrać szkolenie na żeglarza jachtowego. Zazwyczaj wybierać możemy między szkoleniem stacjonarnym a obozem wędrownym oraz między rejsem turystycznym i szkoleniowym. Opcji jest wiele, w zależności od tego jakie mamy potrzeby możemy dobrać sobie właściwy rejs.

Dołącz do Szkoły Żeglarstwa PuntoVita Najbardziej polecane obozy, kursy, rejsy oraz szkolenia żeglarskie dla młodzieży, dzieci i dorosłych na Mazurach, Bałtyku, Atlantyku, w Chorwacji oraz Hiszpanii. Oferta żeglarska 2024 → Zapisz się już dziś gwarantując sobie NAJLEPSZĄ cenę!

Więcej informacji na temat tego, jak wybrać odpowiednią szkołę żeglarstwa znajdziesz w artykule: Jak wybrać dobrą szkołę żeglarstwa? [PORADNIK]

Kim jest żeglarz jachtowy?

Żeglarzem jachtowym jest nazywana osoba posiadająca patent żeglarski. Czym jest patent? Jest to nic innego niż uprawnienia pozwalające na prowadzenia jachtów. Główną zaletą posiadania patentu jest to, że możemy wypożyczyć dowolny jacht w kraju i poruszać się nim po drogach śródlądowych bez dodatkowych ograniczeń. Dodatkowo patent żeglarza jachtowego umożliwia prowadzenie jachtu (o długości do 12) metrów po wodach morskich (do 2 mil morskich). Kto może uzyskać patent? Żeglarzem jachtowym może zostać każdy powyżej 14 roku życia.

patent żeglarski co to

Patent żeglarski jest dokumentem uprawniającym prowadzenia jachtu żaglowego o długości powyżej 7,5 metra. Zobacz – co potrzebne do kierowania jachtem? Żeglowanie bez patentu i z patentem!

Żeglarski obóz wędrowny czy szkolenie stacjonarne?

Szkolenie stacjonarne polega na tym, że uczestnicy zakwaterowani są w wybranym ośrodku z pełnym wyżywieniem, a szkolenie żeglarskie odbywa się w jednej przystani na jednym zbiorniku wodnym. Zaletą takiego typu kursu jest to, że uczestnicy mają dużo czasu na trenowanie manewrów, a nauka teorii odbywa się w sali wykładowej.

Dodatkowo uczestnicy mają „z głowy” przygotowywanie posiłków. Jakie są wady? Przede wszystkim takie szkolenie może okazać się monotonne. Oglądanie wciąż jednego portu i jeziora po czasie może stać się nudne. Ponadto szkolenie może obejmować stale te same elementy, które nie zawsze sprawdzą się w każdym porcie czy na każdym akwenie.

wędrowne obozy żeglarskie

Wędrowne obozy żeglarskie realizują długą trasę przez najciekawsze akweny na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Zobacz – trasy żeglarskie na Mazurach w trakcie rejsów z PuntoVitą

Wędrowny obóz żeglarski z patentem jest zdecydowanie bardziej dynamiczny. Uczestnicy kursu spędzają większość czasu na jachtach. Śpią na nim i wspólnie przygotowują posiłki. Główną zaletą tego typu rejsu jest to, że uczestnicy przemierzają różne jeziora i porty na Mazurach.

Pozwala to na zdobycie różnych umiejętności i sprawdzenie się w różnych warunkach. Porty zdecydowanie różnią się od siebie, więc można poćwiczyć manewrowanie w różnych miejscach tak, aby pływając samodzielnie, czuć się pewniej za sterami jachtu. Obóz wędrowny dostarcza zdecydowanie więcej atrakcji uczestnikom i pozwala poczuć prawdziwy klimat żeglarstwa. Podczas dwóch tygodni obozu wędrownego uczestnicy mogą nauczyć się prowadzić jacht w różnych warunkach oraz uzyskają dodatkową wiedzę z meteorologii, ratownictwa i innych działów żeglarstwa.

Rejs turystyczny czy rejs szkoleniowy?

Rejs turystyczny jest dobrym wyborem dla osób, które chcą spróbować żeglarstwa, ale nie są przekonane czy potrzebują patentu żeglarskiego. Rejs turystyczny jest mniej intensywny. Jest więcej czasu na odpoczynek i relaks nad jeziorem. Wersja turystyczna obozu to również ciekawy wybór dla osób posiadających patent żeglarski, ale chcących doszlifować swoje umiejętności żeglarskie.

Głównym celem rejsu szkoleniowego jest nauka umiejętności żeglarskich i uzyskanie patentu żeglarza jachtowego. Nacisk kładziony jest na naukę teorii oraz manewrów niezbędnych do zdania egzaminu na patent żeglarski. Jeśli chcesz zostać żeglarzem jachtowym, wybierz właśnie ten rodzaj rejsu.

Natomiast dla osób, które mają już za sobą pierwsze kroki na pokładzie jachtu śródlądowego mamy też propozycję pierwszego rejsu morskiego: Pierwsza Fala.

Pierwsza Fala, to zapoznawczy rejs morski dla młodzieży po bezpiecznych wodach Zatoki Gdańskiej. Propozycja dla osób, które już znają pływanie po śródlądziu i są ciekawe morza.

Czy muszę mieć doświadczenie, aby rozpocząć rejs szkoleniowy?

Rozpoczęcie szkolenia na żeglarza jachtowego nie wymaga od Ciebie posiadania jakiegokolwiek doświadczenia w żeglarstwie. Szkolenie żeglarskie prowadzone jest przez doświadczonych instruktorów, którzy wprowadzą Cię we wszystkie elementy żeglarstwa. Począwszy od prawidłowego wchodzenia na jacht (bo nikt przecież nie chce wylądować w wodzie) aż po skomplikowane manewry (tak aby pływać bezpiecznie). Szkolenie obejmuje również naukę teorii, która jest równie ważna jak praktyka. Podczas dwóch tygodni rejsu nauczysz się wszystkiego co jest niezbędne do samodzielnego prowadzenia jachtu. Co więc jest potrzebne do rozpoczęcia szkolenia? Przede wszystkim uśmiech na twarzy i szczere chęci. Jeśli wykażesz się zaangażowaniem, bez problemu przyswoisz niezbędną wiedzę i umiejętności.

Podsumowanie

Kluczowa sprawa to wybór dobrej szkoły żeglarskiej. Ważne jest, abyśmy uczyli się od najlepszych. Następnie należy zastanowić się, jaki rodzaj szkolenia nam odpowiada. Czy chcemy spędzić czas na lądzie i tylko na kilka godzin wsiadać na jacht? A może wolimy poczuć klimat żeglarstwa i wybrać się na wędrowny obóz żeglarski, gdzie jacht jest jednocześnie środkiem transportu, sprzętem treningowym, miejscem zakwaterowania i wypoczynku.

Kolejną kwestią jest dobór długości rejsu i decyzja czy chcemy uzyskać patent czy pływać turystycznie. Jeśli w przyszłości planujemy samodzielnie prowadzić jacht, to warto wybrać rejs szkoleniowy, na którym nauczymy się wszystkiego, co niezbędne do bezpiecznego żeglowania oraz uzyskamy patent żeglarza jachtowego.

instruktorzy żeglarstwa

Wielu instruktorów z naszej Ekipy zaczynało swoją przygodę z żeglarstwem właśnie na obozach żeglarskich dla młodzieży na Mazurach.

Jeśli przeczytałeś/przeczytałaś powyższy tekst, wiesz już jak zostać żeglarzem jachtowym. Jak widzisz nie jest to trudne, wymaga tylko zaangażowania i szczerych chęci. Analizując powyższe kwestie z pewnością wybierzesz rejs dopasowany do swoich potrzeb i z pewnością spędzisz niezapomniany urlop.

Bardzo szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz również w artykule: Jak zostać żeglarzem w 3 prostych krokach?

Żeglarska Majówka na Mazurach 2024

Lubimy odwiedzać Mikołajki podczas naszych rejsów żeglarskich. Zawitamy tam także w trakcie naszej corocznej majówki na Mazurach!.

Co wyróżnia naszą majówkę?
  • W trakcie tegorocznej majówki  zapraszamy na naszą flagową Ekspedycje Śniardwy.
  • To rejs dla koneserów chcących wyjść poza uczęszczane szalki aby poczuć smak żeglarskiej przygody. Chcemy ukazać Wam dawnego ducha Krainy Wielkich Jezior – tajemniczej i odludnej. Wierzymy, że odnajdziemy go właśnie na Jeziorze Śniardwy.
  • Na koniec rejsu osoby chętne mogą odbyć szkolenie i przystąpić do egzaminu na Sternika Motorowodnego PZMiNW!
  • Przewidujemy cumowanie przy brzegu i spędzanie nocy poza cywilizacją – na tym rejsie nie zawsze będziemy zatrzymywali się na noc w portach.
Poznaj więcej szczegółów na: Rejs – Majówka na Mazurach 2024

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.