Jak zabezpieczyć jacht na zimę?

Jak zabezpieczyć jacht na zimę?

Sezon letni szybko mija i konieczne staje się zabezpieczenie jachtu na zimę. Dla osób mających dostęp do hali, jak i tych pozostawiających łajbę pod chmurką wiele czynności konserwacyjnych jest wspólnych. Kluczowe znaczenie dla stanu jachtu po zimie ma dokładność w przygotowaniu go do zimowania. O czym musisz pamiętać?

Po pierwsze – zacznij od wnętrza

Zmienne warunki w zimie powodują, że wszystko, co podatne na mróz, śnieg czy wilgoć powinno zostać z jachtu usunięte. Pod pokładem nie może mieć miejsca zaleganie zapasów wody, płynów w instalacjach, kamizelek, materaców, śpiworów a co najważniejsze jedzenia. Zanim więc sięgniesz po pokrowce na żagiel, dokładnie wysprzątaj wnętrze swojej łodzi. Wszelkie luźne elementy są uwielbiane przez gryzonie, dlatego nie warto pozostawiać ich pod pokładem.

Płyny i woda muszą zostać usunięte, by nie spowodowały zniszczenia instalacji czy zbiorników na skutek zamrożenia i rozmarznięcia. W ostatnim etapie wszystkie zamykane przestrzenie pozostaw otwarte, tak by bez wahania dopuścić powietrze do każdego zakamarka.

Po drugie – dokładnie umyj i zakonserwuj burtę, dziób i rufę

Spłukanie wodą burty nie może równać się z dokładnym czyszczeniem jachtu. Zanim wyciągniesz go z wody i postawisz na kobyłkach, możesz sięgnąć po pokrowce na żagiel i każdy z nich dokładnie zabezpieczyć. Nie używaj do tego folii, bo możesz doprowadzić do zawilgocenia i powstania grzybów.

Po ustabilizowaniu jachtu na kobyłkach przejdź do dokładnego mycia. Najlepiej sprawdzi się woda pod ciśnieniem z myjki i dedykowane detergenty. Raczej nie zaleca się stosowania chemii domowej, by nie spowodować nieoczekiwanych reakcji po aplikacji. Co ważne, burtę i inne elementy poddawane oddziaływaniu glonów warto umyć natychmiast po wyciągnięciu jachtu z wody. Jeśli dopuścisz do ich wyschnięcia na powierzchni łodzi, możesz mieć kłopot z ich usunięciem.

Po trzecie – zabezpiecz pokład pokrowcem

Niestety niektórzy uważają, że najlepsza opcja na zabezpieczenie jachtu na zimę to folia. Oczywiście sprawdza się ona dobrze, gdy mowa o ochronie przed naporem śniegu lub oddziaływaniem wody. Jednak folia ma to do siebie, że całkowicie pozbawia pokład przed cyrkulacją powietrza. Na wiosnę może się okazać, że pod pokładem „zakwitło życie” w postaci grzybów czy pleśni.

Dlatego zdecydowanie najlepsza opcja to pokrowce na żagiel i cały pokład. Dlaczego? Zastosowanie materiałów o wysokim stopniu przewiewności powietrza dobrze wpływa na usunięcie pozostałości wilgoci z pokładu i wnętrza jachtu. Poza tym zyskujesz solidne zabezpieczenie przed naporem śniegu lub deszczem. Pokrowce też świetnie chronią, gdy mowa o wpływie szkodników, o ile jest poprawnie założony i naciągnięty.

Zabezpieczenie jachtu na zimę – wnioski

Kluczowe znaczenie w kontekście slipowania jachtu ma bardzo dokładne umycie, konserwacja i ochrona najważniejszych jego elementów. Dlatego nie warto spieszyć się z czyszczeniem lub natychmiastowym umieszczeniem łajby pod pokrowcem. Wykonaj czynności konserwacyjne tak, by na wiosnę nie mieć przykrej niespodzianki na pokładzie lub pod nim.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.