
Co można zobaczyć na Zanzibarze?
Co można zobaczyć na Zanzibarze? Zanzibar stanowi miejsce, które jest odwiedzane przez turystów z całego świata, w tym z Polski. Ta urokliwa wyspa słynie z pięknej przyrody oraz oryginalnych miasteczek. Podpowiadamy, co warto zwiedzić będąc na Zanzibarze.
Zanzibar jest wyspą położoną na Oceanie Indyjskim, która stanowi część Tanzanii. Nazywana jest „wyspą przypraw”, to stamtąd sprowadza się duże ilości gałki muszkatołowej, cynamonu oraz pieprzu. Na Zanzibarze można podziwiać unikalną dziką przyrodę w postaci gęstych lasów i niesamowitych plaż. Na wyspie występuję wiele gatunków ciekawych zwierząt. Mieszkający tam ludzie mili i chętnie wchodzą w interakcje z turystami. Na omawianej wyspie można zobaczyć ciekawe miasteczka wypełnione rodzimą architekturą. Szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od czerwca do września, pogoda na Zanzibarze jest wtedy idealna dla spragnionych słońca. W zimie jest tam trochę chłodniej, ale mniej tłoczno. Od marca do czerwca zwiedzanie wyspy jest utrudnione ze względu na porę deszczową.
Co trzeba zobaczyć na Zanzibarze?
Stone Town
Stone Town to historyczna dzielnica Zanzibaru będącego stolicą wyspy. To niesamowite miejsce stanowi ciekawą mieszankę różnych rodzajów architektury. Znajdują się tam budynki budowane w stylu afrykańskim, europejskim, arabskim oraz indyjskim. W dzielnicy można podziwiać olbrzymią ilość sklepów i lokalnych straganów. Tamtejsze uliczki są wąskie i kręte, można się po nich poruszać pieszo przy pomocy jednośladu. Większość znajdujących się tam budynków powstała w XIX wieku. Należy tu wyróżnić Stary Fort, który miał za zadanie ochronę miasta przed agresorami. Innym ciekawy budynkiem w Kamiennym Mieście jest dom handlarza niewolników, zwanego Tippu Tip. Miejsce to stanowi żywą pamiątkę niechlubnej historii tego regionu. Inną atrakcją jest Muzeum Freddiego Mercurego. Nie wszyscy wiedzą, że legendarny wokalista grupy Queen urodził się właśnie na Zanzibarze.
Farma przypraw
Jak wspominaliśmy Zanzibar słynie z uprawy przypraw na bardzo dużą skalę. Znajdziemy tam wiele mniejszych lub większych plantacji, jakich nie da się zobaczyć nigdzie indziej na świecie. Zwiedzanie farm przypraw stanowi okazje do podziwiania gatunków, które nie mają szans na egzystowanie w Europie. W ten sposób można się przyjrzeć uprawą cynamonu, goździków, kardamonu, gałki muszkatołowej i wielu innych roślin. Wiele farm oferuje możliwość degustacji przypraw i owoców, a także przyśpieszone kursy gotowania. Trzeba tylko pamietać o zabraniu gotówki w lokalnej walucie, jaką jest szyling tanzański.
Park Narodowy Jozani
Miłośnicy dzikiej przyrody nie mogą sobie odmówić wycieczki do Parku Narodowego Jozani, położonego obok miejscowości o tej samej nazwie, który o głowę wyprzedza wszystkie inne atrakcje Zanzibaru. Można tam podziwiać endemiczny las deszczowy, którego nie da się obejrzeć nigdzie indziej na świecie. Opisywany park składa się z części śródlądowej oraz nadmorskiej i obie z nich są warte obejrzenia. W Jozani żyje wielobarwne małpy należące do rodziny koczkodanowatych, które cechują się nieco inną kolorystyką niż ich kontynentalni kuzyni. Opisywane zwierzęta nie boją się ludzi i chętnie do nich podchodzą, nie należy ich jednak głaskać ani karmić.
Prison Island
Prison Island to niewielka wyspa położona kilka kilometrów od Kamiennego Miasta. Wbrew pozorom nie służyła jako więzienie, ale jako ośrodek do izolowania ludzi chorych na żółtą febrę. Teraz stanowi dom dla olbrzymich żółwi Aldabra. Zwierzęta zostały tam przywiezione pod koniec XIX wieku i niektóre z nich żyją po dziś dzień. Żółwie mają tam całkowitą swobodę, istnieje możliwość i głaskania i dokarmiania. Z tego względy turyści z dziećmi powinni znaleźć czas na odwiedzenie tych pięknych zwierząt.
Jaskinie w Mangapwani
Kolejną ciekawą atrakcją na Zanzibarze są jaskinie położone niedaleko wioski o nazwie Mangapwani. Znajduje się tam jaskinia, która w XIX wieku służyła jako schronienie dla niewolników. Jest to całkowicie naturalny twór. Dla porównania obok niej znajduje się druga stworzona przez człowieka, która była wykorzystywana do analogicznych celów. Ten niechlubny proceder został zlikwidowany pod koniec XIX wieku, a jaskinie stanowią żywą pamiątkę tych nieciekawych czasów.
