biwak

Biwak z przyjaciółmi – jak go zorganizować?

Latem, kiedy temperatury na zewnątrz są wysokie i pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, warto z tego skorzystać. Zamiast spotykać się z przyjaciółmi w kolejnym lokalu czy wybierać się na następny wyjazd podobny do ostatniego, ciekawym wyborem może okazać się biwak. Jak namówić znajomych na taką formę odpoczynku? Najlepiej wszystko zaplanować i przedstawić im plan, któremu po prostu nie będą mogli się oprzeć. Taka nietypowa forma wspólnego spędzania czasu z pewnością na długo pozostanie w Waszej pamięci, dlatego jeśli tylko możecie, przygotujcie namioty, załóżcie plecaki i ruszajcie w drogę.

Namioty, śpiwory i dmuchane materace

Co jest absolutnie niezbędne na biwaku? Przede wszystkim namioty, śpiwory i materace dmuchane lub karimaty. To artykuły potrzebne do spania, dlatego każda z osób uczestniczących w biwaku powinna być w nie wyposażona. Śpiwór i materac lub izolująca mata powinny przypadać po sztuce na każdą osobę, jednak nieco inaczej jest z namiotem. Namioty mogą być jednoosobowe lub, co rozsądne pod kątem ciężaru i objętości bagażu, mieścić kilka osób. Jeśli ktoś go nie posiada, być może inna osoba ma większy model? Na rynku dostępne są zarówno namioty jednokomorowe, jak i niezależnymi pomieszczeniami i wspólnym przedsionkiem, które zapewnią uczucie prywatności.

Lepiej na biwaku sprawdzi się cienka mata z izolacją czy dmuchany materac? Zdania są podzielone. Gdy na zewnątrz jest ciepło, mata z pewnością wystarczy. Z drugiej strony materac przez swoją grubość jest w stanie zapewnić lepszą izolację, a ze względu na miękkość – lepszy komfort snu.

Namioty, śpiwory i dmuchane materace

Gdzie można biwakować?

Biwak można rozbić właściwie wszędzie – w lesie, nad jeziorem, albo nawet na środku kwiecistej łąki. Gdy miejsce jest już wybrane, dla pewności warto jednak zorientować się co do panujących tam zasad. Tyczy się to nie tylko ogólnych zakazów biwakowania, które sporadycznie mogą pojawiać się w niektórych lokalizacjach, ale także i regulaminów zabraniających na przykład palenia ognisk. Łamanie takich zasad to nie tylko ryzyko poniesienia kary finansowej, ale także zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Miejsce wybrane do biwakowania nie musi znajdować się daleko od domu. Im jest ono bliżej, tym łatwiejszy jest dojazd i mniej on kosztuje. Może uda się znaleźć miejsce znajdujące się tak blisko, że wystarczy wziąć plecak męski ze wszystkimi niezbędnymi artykułami, założyć wygodne buty i ruszyć na łono natury?

biwakowanie

Czego nie może zabraknąć na biwaku?

Co koniecznie należy wziąć ze sobą na biwak? Przede wszystkim zapas wody i jedzenia. To, jakie jedzenie dobrze się sprawdzi, zależy od warunków biwaku. Jeśli na miejscu można rozpalić ognisko, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabrać ze sobą kiełbasę, którą przypiecze się nad ogniem. Alternatywą może być zabranie kuchenki turystycznej, na której będzie można ugotować wodę lub dowolny posiłek. Podczas gotowania i jedzenia niezbędne będą naczynia oraz sztućce.

Pakując się na noc pod namiotem, nie można zapomnieć o artykułach higienicznych jak szczoteczka do zębów, papier toaletowy, mydło, czy ręcznik. Niezbędne będą także zmienne ubrania, w tym przede wszystkim bielizna. Warto zabrać ze sobą również apteczkę, w tym leki przeciwbólowe, gazy i plastry, środek do odkażania ran, czy preparat odstraszający komary.

Poza całkowicie niezbędnymi artykułami, na biwaku z przyjaciółmi mile widziana będzie gitara, jeśli tylko ktoś potrafi zagrać na niej choć proste akordy albo talia kart. Zabierzcie ze sobą to, co umili Wam wspólnie spędzony czas, czy to będą gry planszowe, czy instrumenty, czy może książki.

Print Friendly, PDF & Email
rejsy, szkolenia i obozy żeglarskie Puntovita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podane przez Ciebie podczas zamieszczania komentarza dane osobowe w postaci podpisu (imienia i nazwiska lub identyfikatora internetowego) i adresu e-mail będą przetwarzane przez Administratora Danych Osobowych, którym jest Justyna Stępka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Szkoła Żeglarstwa – PuntoVita mgr Justyna Stępka, dane kontaktowe: https://puntovita.pl/kontakt/. Podanie ww. danych osobowych służy umożliwieniu odczytów komentarzy i umożliwieniu udzielania odpowiedzi na komentarze. Dane te będą przetwarzane do momentu cofnięcia zgody. Podstawę przetwarzania stanowi Twoja dobrowolna zgoda. Przysługuje Ci prawo do: żądania dostępu do danych, żądania ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz przenoszenia danych. Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do zamieszczenia komentarza. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych znajduje się w dokumencie Polityka Prywatności. Zapoznanie się z Polityką Prywatności stanowi Twój obowiązek przed zamieszczeniem komentarza.