Bezpieczne repelenty na komary i inne insekty. Czego mogą używać dzieci?
Sezon na dokuczliwe owady i pajęczaki w pełni a to oznacza, że pora odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Dlaczego? Wbrew pozorom są one niebezpieczne i mogą przenosić szereg groźnych chorób. Dotyczy to szczególnie dzieci, u których mogą również wystąpić silne reakcje alergiczne. Zanim jednak kupimy preparat na kleszcze czy komary, warto zapoznać się z jego składem, aby używając go nie zaszkodzić najmłodszym jeszcze bardziej.
Jak wybierać repelenty dla dzieci?
Niewątpliwie najskuteczniejsze odstraszacze to preparaty chemiczne, które skutecznie blokują receptory tych małych żyjątek nawet na kilka godzin. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić sobie całkiem sporo czasu spędzonego w spokoju na łonie natury. Okazuje się jednak, że nie każdy chemiczny składnik będzie odpowiedni do zastosowania u małego dziecka czy u kobiety w ciąży. Właśnie w ich przypadku lekarze nie zalecają stosowania środków opartych na DEET, czy innych silnych substancjach. Jak zatem chronić niemowlęta? Specjaliści rekomendują:
- produkty oparte na naturalnych składnikach takich jak olejki eteryczne odstraszające między innymi kleszcze i komary,
- wzmocnienie naturalnych preparatów ultradźwiękowymi odstraszaczami i moskitierami chroniącymi np. wózek.
U dzieci powyżej 2. roku życia można wprowadzić mocniejsze środki z DEET. Należy jednak pamiętać, że niewskazane jest przekraczanie poziomu 30%. Warto zatem jeszcze przed udaniem się na zakupy poszukać informacji na temat dostępności środków z obu kategorii i wybrać te o najlepszym składzie.
Jakie repelenty dla dzieci są dostępne na rynku?
Wybrane przez nas repelenty powinny być dostosowane do wieku dziecka, dzięki czemu będą w pełni bezpieczne i jednocześnie optymalnie spełnia swoje zadanie.
Repelenty dla niemowląt
W przypadku niemowląt, tak samo duże znaczenie jak skład ma również forma, w jakiej występuje dany środek. Niestety, nie do końca sprawdzi się tutaj spray, który może u tak małego dziecka wywołać problemy z oddychaniem. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą np. ochronne chusteczki nawilżane. Są one produkowane na bazie naturalnych olejków pochodzenia roślinnego, dzięki czemu wykazują działanie nie tylko ochronne, ale również nawilżające i kojące.
Podobne działanie mają kremy i balsamy przeciw insektom. Tego typu preparaty szybko się wchłaniają i nie zostawiają tłustych śladów, dzięki czemu nie brudzą ubrań. Są również bardzo wygodne w użyciu, gdyż wystarczy je delikatnie wsmarować w skórę dziecka np. po kąpieli. Repelenty tego typu na bazie naturalnych składników oraz bez zawartości alkoholu i barwników można są oferowane m.in. przez firmę Chicco.
Repelenty dla dzieci powyżej 2. roku życia
U dzieci w tym wieku można już stosować środki z niewielką zawartością DEET, ale warto jednak znaleźć takie, które posiadają lepszy skład. Dobrym rozwiązaniem będą tutaj repelenty oparte na ikarydynie, jak np. Moskito Guard. Ma on formę balsamu, dzięki czemu jest znacznie bardziej wydajny niż zwykły spray a jednocześnie łatwo się rozprowadza. Na czym polega sekret działania takich preparatów? Tworzą one na skórze dziecka warstwę, która jest bardzo odporna i sprawia, że owady najzwyczajniej w świecie nas nie widzą.
Decydując się na zakup repelentu dla starszego dziecka powinniśmy również zwrócić uwagę na jego zapach. Niestety, ostre i chemiczne zapachy w tym przypadku się nie sprawdzą a dodatkowo mogą skutecznie zniechęcić do aplikowania. Podobnie w przypadku nieprzyjemnej, lepiącej się konsystencji. Warto zatem zdecydować się na balsam przeciw komarom, który dziecko z przyjemnością będzie wsmarowywało niczym najzwyklejszy krem do pielęgnacji.
fot: pixabay.com