Facebook PuntoVita YouTube PuntoVita Twitter PuntoVita

Blog żeglarski PuntoVita - Poradnik dla każdego żeglarza

Witamy na blogu Szkoły Żeglarstwa PuntoVita!

Blog został stworzony, aby przybliżyć Wam specyfikę żeglarstwa, jachtingu we wszystkich odmianach oraz zachęcić do jego uprawiania. Na łamach bloga żeglarskiego przeczytacie porady i artykuły jak rozpocząć swoją przygodę z żaglami? Posiądziesz niezbędą wiedzę, aby zdobyć uprawnienia do prowadzenia jachtu, spełnić swoje marzenia związane z rejsami w dalekie strony, czy startem w regatach. Zapoznacie się także z kulturą żeglarską.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych porad, artykułów żeglarskich i czytania bloga.

galery

Na galerze…

Grecka triera wojenna była najgroźniejszym okrętem wojennym swoich czasów. Jej załoga liczyła 200 wioślarzy siedzących w trzech rzędach po obu stronach, co mogło statkowi nadać naprawdę sporą prędkość i umożliwiało trierze taranowanie wrogich okrętów.

Nazwa galera pochodzi od mieczowej ryby zwanej galeos – jej głowa przypomina mieczowe zakończenie galer. Historia galer jest bardzo długa, od starożytności do końca średniowiecza. Militarne znaczenie galer spadło dopiero po bitwie pod Lepanto w 1571 roku. Po tej bitwie na Morzu Śródziemnym nadal można było spotkać galery, aż nawet do XIX w. Pełniły wtedy już funkcje bardziej honorowe lub reprezentacyjne.

czytaj dalej

Na galerze…
5 (100%) 5 votes

Piraci normańscy

Piraci normańscy

O Wikingach każdy słyszał. Jednak nie każdy ma pojęcie jak daleko dotarli, jak wyjątkowe były ich łodzie i dlaczego zniknęli z krat historii równie nagle jak się pojawili. Kim naprawdę byli normańscy piraci zwani powszechnie Wikingami?

czytaj dalej

Piraci normańscy
5 (100%) 9 votes

smok normański

Smok normański

Waleczność i fizyczna siła nie były jedyną bronią Normanów. Być może nigdy nie usłyszeli byśmy o Wikingach, gdyby nie ich niebywały jak na owe czasy kunszt budowy statków. Konstruowali oni głównie dwa rodzaje okrętów: drakkary i knorry. Drakkar – płaskodenna łódź wiosłowa z prostokątnymi żaglami – był to rodzaj przybrzeżnej, szybkiej łodzi bojowej.

czytaj dalej

Smok normański
5 (100%) 10 votes

mapa starożytna - piraci

Piractwo w świecie starożytnym

Udokumentowana historia piractwa liczy ponad 3 000 lat. Najstarszą wzmiankę o piratach, jaką dotąd odnaleziono, stanowi list na glinianej tabliczce, wyryty około roku 1350 p. n. e. Jest to list do faraona Echnatona, informujący o systematycznych napadach piratów na wybrzeża Cylicji – południowy rejon dzisiejszej Turcji. Następne stulecia obfitują w dowody na wszechobecność i zuchwałość piratów.

czytaj dalej

Piractwo w świecie starożytnym
5 (100%) 12 votes

mazurska majówka żeglarska

Studencka majówka żeglarska na Mazurach 2017 – Wyspy Przygód

Padał deszcz kiedy przyjeżdżaliśmy do Giżycka w piątek po południu. Jeszcze z pociągu jadącego nad jeziorem Niegocin widać było jak wysoki jest stan wody w jeziorach – komunikaty o przekroczeniu najwyższego dopuszczalnego stanu wody dosłownie zalały internet przed majówką.

Nie spodziewaliśmy się tłumów.

Port AZS Wilkasy i nowa firma czarterująca przywitały nas bardzo przyjaźnie – nasze nowe jachty spisały się w majówkę bardzo dobrze. Natomiast nasza baza w Wilkasach posiada mnóstwo zalet.

czytaj dalej

Studencka majówka żeglarska na Mazurach 2017 – Wyspy Przygód
5 (100%) 12 votes