Facebook PuntoVita YouTube PuntoVita Twitter PuntoVita

Blog żeglarski PuntoVita - Poradnik dla każdego żeglarza

Witamy na blogu Szkoły Żeglarstwa PuntoVita!

Blog został stworzony, aby przybliżyć Wam specyfikę żeglarstwa, jachtingu we wszystkich odmianach oraz zachęcić do jego uprawiania. Na łamach bloga żeglarskiego przeczytacie porady i artykuły jak rozpocząć swoją przygodę z żaglami? Posiądziesz niezbędą wiedzę, aby zdobyć uprawnienia do prowadzenia jachtu, spełnić swoje marzenia związane z rejsami w dalekie strony, czy startem w regatach. Zapoznacie się także z kulturą żeglarską.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych porad, artykułów żeglarskich i czytania bloga.

awantury na guziance

Gdzie jest trzecia śluza na Mazurach?

Na Mazurach możemy zobaczyć tylko trzy ze 106 czynnych w Polsce śluz: Guziankę, Karwik i Przerwanki. Wyprawa przez każdą z nich to zupełnie inna historia! Pierwsza znana śluza komorowa w Europie pochodziła z 1373 roku, ale wynalazek ten podobno wynaleziono po raz pierwszy w Chinach w 984 r. Pierwsza na świecie śluza komorowa z dwojgiem wrót powstała na Rzece Zachodniej. Miała długość ponad 70 metrów i umożliwiała pokonanie różnicy poziomów od ok. 1,50 metra, co jest wynikiem podobnym do pracy śluz obecnie istniejących na Mazurach. Pomysł chińskiego komisarza transportu Qiao Weiyue, okazał się znacznie lepszy niż wciąganie łodzi w górę za pomocą lin naciąganych na kabestanach obracanych przez woły…

czytaj dalej

Gdzie jest trzecia śluza na Mazurach?
5 (100%) 2 votes

nowe szlaki wodne mazury

Czy powstanie tunel dla żeglarzy? Nowe drogi wodne na Mazurach

Wiecie kto był pierwszym żeglarzem na Mazurach? W 1379 roku wielki mistrz zakonu krzyżackiego Winrich von Kniprode wybrał się na wycieczkę z Pisza do Węgorzewa… zwykłą drewnianą łodzią! Trudno powiedzieć jak to zrobił, bo nie było jeszcze kanałów łączących jeziora. Pierwsze projekty budowy kanałów mazurskich opracowywali polscy geodeci i inżynierowie już w XVII wieku. Pod koniec wieku XVIII prowizoryczne kanały łączyły jeziora Śniardwy i Mamry, a pomiędzy jeziorem Mikołajskim a Tałty istniała drewniana śluza. Kanały na tej trasie uległy zapiaszczeniu i zaprzestano ich eksploatacji, ostatecznie uległy zniszczeniu podczas wojen napoleońskich.

czytaj dalej

Czy powstanie tunel dla żeglarzy? Nowe drogi wodne na Mazurach
4.5 (90%) 8 votes

sygnały wzywania pomocy skuteczne na mazurach

Sygnały wzywania pomocy skuteczne na Mazurach

Istnieje wiele sposobów wzywania pomocy na wodzie. Niektóre z nich są dość niekonwencjonalne i rzadko stosowane. Koniecznie musimy je wszystkie znać, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo nasze i naszej załogi, ale też po to byśmy umieli w porę odczytać sygnały dawane nam przez innych żeglarzy i pośpieszyli im z pomocą.

Na naszych rejsach szkoleniowych na Mazurach uczymy kursantów nie tylko teorii – wskazujemy też w jaki sposób najłatwiej wezwać pomoc na śródlądziu w przeróżnych sytuacjach, również wtedy gdy telefon wpadnie na do wody…

W tym artykule opiszę wszystkie sposoby wzywania pomocy na wodzie, a w szczególności te niedoceniane i – niestety! – często lekceważone.

czytaj dalej

Sygnały wzywania pomocy skuteczne na Mazurach
5 (100%) 11 votes

o trzech wyspach na mazurach

O trzech wyspach na Mazurach w kontekście żeglarskim

Przemierzając wody mazurskich jezior z pewnością natkniecie się na wiele wysp. Wiele z nich to dzikie, trudno dostępne zakątki. Są też i takie, które często odwiedzamy w trakcie naszych rejsów na Mazurach. W tym artykule opiszę trzy – moim zdaniem najciekawsze – z wielu wysp na Szlaku Wielkich Jezior. Niebawem ruszamy na żeglarską wyprawę, podczas której odwiedzimy kilka z nich.

czytaj dalej

O trzech wyspach na Mazurach w kontekście żeglarskim
4.92 (98.46%) 13 votes

wiatr w żeglarstwie

Pogoda w żeglarstwie, czyli jak nie dać się zaskoczyć wiatrowi?

„Ważna jest tylko ta pogoda, którą w sercu będę miał, ważna jest tylko ta pogoda, choć za burtą wielki szkwał…” Wprawdzie pogoda ducha na jachcie jest sprawą pierwszorzędną, bo niełatwo jest wytrzymać na ograniczonej przestrzeni, kiedy dominują minorowe nastroje, to jednak na tę atmosferyczną należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Woda to potężny żywioł i bez względu, czy mówimy o tej słodkiej czy większej, słonej, może zamienić się w prawdziwą bestię, kiedy jej gniew podżegany jest przez trudne warunki pogodowe. Na początek skupimy się na kaprysach wiatru…

czytaj dalej

Pogoda w żeglarstwie, czyli jak nie dać się zaskoczyć wiatrowi?
5 (100%) 11 votes